Architektura / rodinné domy

Domu s atypickým půdorysem vévodí kruhová kuchyň

Barokní zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou byl pro architekta Zdenka Balíka při návrhu rodinného domu nepřehlédnutelnou inspirací. Architektonická památka se stala hlavním motivem uspořádání obytného prostoru. Druhou inspirací, která dům ovlivnila hlavně hmotově, byla venkovská stavení a historie Chlumce - selské statky tvořily velkou část vsi, a tak se architekt snažil o prolnutí rodinného domu a sedláckého stavení.

Tomáš Kodet , 17. 12. 2022

Dům se nachází v jedné z klidných částí městečka a uzavírá ucelenou řadu domů. Majitelé se proto po domluvě s architektem dohodli, že nebudou celý pozemek oplocovat. Část u hlavní komunikace je volně přístupná pro každého a vstup do domu je tak mnohem vstřícnější. Investoři se také vyhnuli nutnosti řešit branku s vjezdem. Samotný dům považovali za dostačující bariéru. Za ním se už nachází intimní a oplocená zahrada.

 

Foto: EARCH

 

Řešení plotu je velice venkovské a jednoduché, netvoří vizuální bariéru a není hradbou. Rodinný dům přeci není hrad, aby potřeboval dvoumetrový betonový plot z prefabrikátu. Decentní řešení dřevěnými sloupky a jednoduchým pletivem je plně postačující.

 

Foto: EARCH

 

Interiéru vládne kuchyně

Ve středu dispozice se nachází ostrov – kuchyně. Kruhový tvar je dán z půdorysného řešení a různorodých komunikačních tras. „Geometrie kruhu je čistě praktickou záležitostí. Není upřednostněna pohledově žádná strana, žádný z výhledů a žádná z komunikačních tras,“ komentuje uspořádání prostoru architekt a dodává, proč je takové řešení praktické: „Panímáma je v centru dění a má tak přehled, co se v domě děje. Má pod kontrolou hrající si děti, může se pokochat pohledem na zámek, zatímco se ji v hrnci vaří brambory, vidí hladové hosty zvonící u pomyslné branky a zároveň má venkovní terasu na dosah ruky.“

 

Foto: EARCH

 

Atypický půdorys s různými úhly stěn skrývá slepé úhly. Nelze se jim vyhnout, dům je proto vybaven nábytkem na míru a spoustou kreativních řešení. Příkladem za všechny může být modrý sprchový kout, který ostré úhly stěn maximálně zužitkoval ve svůj prospěch.

 

Foto: EARCH

 

  • Autoři: Zdeněk Balík
  • Ateliér: ZETTE atelier
  • Země: Česká republika
  • Město: Chlumec nad Cidlinou
  • Datum projektu: 2015
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 164.00m2
  • Zastavěná plocha: 197.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři