Architektura / občanské stavby

Lyžařská chata v CHKO Orlické hory ukrývá pod dřevěnou fasádou modulární jádro

Poslední zimní sezóna sice nenabídla orlickým lyžařům zrovna optimální sněhové podmínky. Namísto medailí v řadě zrušených závodů ale lyžařský oddíl Wikov SKI Skuhrov získal novou oddílovou chatu, která na první pohled vypadá jako tradiční stavení ze dřeva. Uvnitř konstrukce se ale nacházejí moduly společnosti KOMA, které výrazně zefektivnily proces výstavby.

Karolína Řeháčková , 20. 7. 2020

Dobré zkušenosti s modulární výstavbou

Historie spolku Wikov SKI Skuhrov nad Bělou sahá do padesátých let minulého století. Za dobu své činnosti vychoval spolek řadu úspěšných lyžařů i dalších sportovců. Lyžařský areál v Deštném v Orlických horách si ale už delší čas říkal o odpovídající zázemí, které sportovcům, trenérům i dalším funkcionářům oddílu chybělo.

Když začalo vedení klubu uvažovat o vybudování nové budovy, přišel jeho místopředseda Miloš Zeman s myšlenkou využít možností modulární výstavby. Sám totiž pracuje v administrativní budově, kterou tvoří právě moduly. Inspirací byly i dobré zkušenosti s užíváním modulárního komunitního centra v městě Dubí, jenž navrhovala společnost KOMA MODULAR a které místním obyvatelům slouží od loňského roku. Pro výběr modulárního řešení stavby jednoznačně hrála rychlost výstavby i menší finanční náročnost než u tradičních stavebních postupů.

 

Wikov Ski Skuhrov / oddílová chata

 

Modulární jádro v dřevěném kabátu

Jedna z prvních otázek, která v souvislosti s uplatněním modulů vyvstala, byla, jak vyřešit omezení daná umístěním plánované budovy v CHKO. Místní regulativy požadovaly dřevěnou fasádu a sedlový tvar střechy. Výstavby se ujala společnost Verner Domy, která má s modulárním způsobem stavění letité zkušenosti. Jádro chaty představuje šest modulů osazených na betonovém základu. Sestava modulů tvoří základní funkční a prostorovou jednotku, finální tvar chaty však určuje její vnější obálka. Tu tvoří klasický krov s plechovou střešní krytinou, obvodovou konstrukci pak představuje laťování připevněné k modulům s dřevěným obkladem z opalované borovice. Prostor mezi latěmi slouží současně pro dodatečnou vrstvu tepelné izolace.

 

Wikov Ski Skuhrov / oddílová chata

 

Prověření v zimě

Dvoupodlažní budova chaty svou hmotou odpovídá tradičním stavbám, které se v lokalitě CHKO Orlické hory vyskytují. V přízemí situovali projektanti zádveří se společenskou místností, dvě oddělené buňky pro zázemí rozhodčích a sociální zařízení. V podkroví vznikl relativně velký prostor pro uskladnění potřebného materiálu, sloužícího k zajištění údržby běžeckých lyžařských tratí a pořádání lyžařských závodů, kurzů a soustředění.

Přáním všech členů Wikov SKI Skuhrov je, aby příští lyžařská sezóna přinesla ideální sněhové podmínky a nová klubová chata mohla ukázat všechny své kvality.

 

Wikov Ski Skuhrov / oddílová chata

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři