Architektura / občanské stavby

Modulární bludiště v rámci London Design Festivalu poukazuje na udržitelnou architekturu

V rámci letošního ročníku prestižního Londýnského festivalu designu vzniklo před Victoria & Albert muzeem dřevěné bludiště. Za projektem stojí kancelář Waugh Thistleton Architects, která se specializuje na udržitelné a dostupné bydlení. Třípatrová modulární stavba má poukázat na potenciál současné architektury s minimální uhlíkovou stopou.

EARCH.CZ , 4. 10. 2018

Londýnský festival designu si minulý měsíc získal pozornost zdejší veřejnosti především díky ocenění architektky Evy Jiřičné za celoživotní dílo. Rodačka ze Zlína působící od roku 1968 v Londýně obdržela medaili pro zásadní obohacení oboru. Jiřičná se tak řadí mezi světové tvůrce jako například Zaha Hadid nebo Richard Rogers, kteří byli oceněni v minulosti.

Kromě udělování významných cen londýnský svátek designu každoročně přináší více než 400 událostí, výstav a instalací. Celé město se rozdělí na několik „čtvrtí designu“, kde mohou návštěvníci vidět a zažít to nejlepší z prvotřídního designu.

Jako hlavní festivalová lokace letos tradičně sloužilo Victoria & Albert muzeum s venkovními i vnitřními prostory. Nádvoří muzea hostilo jeden z vlajkových projektů festivalu od studia Waugh Thistleton Architects zaměřeného na udržitelné a dostupné bydlení. Britský ateliér navrhl pro 16. ročník přehlídky hravou instalaci MultiPly složenou z křížem vrstveného dřeva. Moduly devítipatrové dřevostavby jsou navzájem propojeny schodišti a mosty. Vzniká tak členité bludiště, které mohou návštěvníci interaktivně prozkoumat.

 

mazeFoto: eArch

 

Modulární konstrukce reaguje na dva aktuální problémy – krizi bydlení a klimatické změny. Stavba má veřejnosti ukázat zodpovědný výběr materiálů spolu s variabilním využitím modulární architektury. „Projekt má v menším měřítku demonstrovat to, čemu se běžně věnujeme, co nás zajímá. Namísto betonu a oceli používáme obnovitelné materiály šetrné k životnímu prostředí,“ říká Andrew Waugh.

Celou instalaci je možné rozložit a panely znovu použít. Architekti rovněž upozorňují na rychlost výstavby, celá konstrukce vznikla během pouhých pěti dní. „Je to skvělá příležitost, jak prezentovat lehkost materiálu i krásu nádvoří. Navíc to všechno můžeme po skončení hezky složit a elegantně odejít,“ dodává Waugh.

  • Ateliér: Waugh Thistleton Architects
  • Země: Velká Británie
  • Město: Londýn
  • Ulice, číslo: Cromwell Road
  • PSČ: SW7 2RL
  • Realizace: 2018

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři