Architektura / občanské stavby

Prosklené klenby otevírají mateřskou a základní školu do alpské krajiny

Ve Švýcarsku bývá zvykem na všechny veřejné budovy vypisovat architektonické soutěže. Stejným směrem se proto vydalo i tisícové městečko Grono na jihu Švýcarska nedaleko italských hranic, které potřebovalo novou budovu pro mateřskou a zároveň základní školu. Vítězem se stal švýcarský architekt Raphael Zuber s geometricky velmi výraznou budovou z probarveného pohledového betonu, která se zároveň stala jeho první realizací.

EARCH.CZ , 26. 2. 2018

Pozemek stavby se nachází uprostřed mírně svažitého náměstí městečka Grono ležícího v údolí Alp. Základem celého projektu se stala geometrická kompozice čtvercového půdorysu stavby vepsaného do kruhu. Nízká kruhová zídka totiž vymezuje areál školy se zahradou.

Protože stavbu využívají předškoláci i žáci základní školy, bylo potřeba vyřešit oddělení přístupových částí. Do školky v přízemí s přímým kontaktem s okolní zahradou se proto vstupuje lehce svažitou rampou z jihu, starší děti pak využívají severní lávku vedoucí do prvního patra s veřejnými prostory, které odděluje školku od školních tříd ve druhém patře.

ZuberFoto: eArch

Konstrukci budovy tvoří skelet ze železobetonu. Statice napomáhají z velké části vnitřní kruhová schodiště umístěná uprostřed budovy a výtahové šachty. Dům vyčnívá především výrazným řešením fasády s velkými prosklenými částmi sahajícími od podlahy ke stropu, díky čemuž má interiér dostatečný kontakt s nádhernou okolní krajinou. Rastr fasády určují klenby rozevírající se přes rohy budovy a kruhová okna uprostřed pater.

Stavba jinak postrádá jakoukoli barevnost - pohledový beton se světle hnědým pigmentem má odrážet okolní krajinu. Budova svým hmotovým i materiálovým silně připomíná architekturu Louise Kahna - především pak jeho knihovnu pro univerzitu v americkém Exeteru.

zuberFoto: eArch

Raphael Zuber vystudovat architekturu na technice v Curychu roku 2001. Ve stejném roce založil vlastní ateliér. Kromě praxe se věnuje pedagogické činnosti - přednáší na prestižní ETH v Curychu, polytechnice v Lausanne i na dalších univerzitách po celé Evropě. 1. března vystoupí v rámci cyklu přednášek Jiná perspektiva pořádaném spolkem Kruh v pražském CAMPu. Doplní jej i další švýcarský architekt Marc Angélil.

  • Autoři: Raphael Zuber
  • Země: Švýcarsko
  • Město: Grono
  • Datum projektu: 2008
  • Realizace: 2011

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři