Architektura / industriální a technické stavby

Výhled až do Rakouska

Na vrcholku Fajtova kopce stojí bílá, nevšedně navržená rozhledna. Za nápadem a realizací stojí studio Acht, které už za sebou má nejrůznější realizace, od mostů a administrativních budov až po rekonstrukci českého velvyslanectví v Haagu. Jejich poslední výtvor, zmiňovaná rozhledna, není jen pouhou turistickou atrakcí. Jedná se až o umělecký kus, který, ač je celý bílý, na zasněženém kopci nezapadne. Ba naopak, spíše ho korunuje.

Barbora Schneiderová , 17. 2. 2017

Svým vzhledem připomíná vícero věcí, nejsilněji ale asociuje šroubovici DNA. Jde však o rozhlednu stojící na 557 m vysokém kopci na severovýchodním okraji města Velké Meziříčí. Návštěvníkům skýtá výhled na město, dále pak na malebnou krajinu Českomoravské vrchoviny, na Žďárské vrchy na severozápadě a Drahanskou vrchovinu na východě. Vidět lze i 50 km vzdálené chladicí věže Dukovan na jihovýchodě a za dobrých klimatických podmínek se naskýtá pohled až do Rakouska. Stavba se stala významnou dominantou nejen blízkého okolí, je velmi dobře viditelná i z nedaleko vedoucí dálnice D1.

Rozhledna ale ke své realizaci neměla snadnou cestu. S nápadem vybudovat ji na tomto kopci, v místě horní stanice lyžařského vleku, přišli už v roce 2009 představitelé SKI Klubu Velké Meziříčí, který v areálu provozuje lyžařskou sjezdovku a v létě bikepark. Ti tenkrát oslovili několik architektů a z řady návrhů následně vybrali projekt Václava Hlaváčka a Jáchyma Peška ze Studia Acht, s.r.o. Realizace jejich projektu – 36 m vysoké železné vyhlídky – však byla velmi finančně náročná, vyšplhala se zhruba na 10 mil. Kč. Stavba tedy musela být dočasně odložena. Až v roce 2013 byl nalezen vhodný dotační titul, a to podpora z Regionálního operačního programu Jihovýchod, od kterého získal klub zbytek chybějících peněz. Pak už nebránilo nic v tom, aby začala samotná výstavba. Konkrétně byla zahájena v pátek 13. června 2014 poklepáním na základní kámen. Zároveň byla představena veřejná sbírka na podporu vybudování rozhledny – dárci mohli anonymně přispívat do kasičky ve vestibulu místní radnice nebo za určitou částku nechat zvěčnit své jméno na tabulce připevněné na každém ze 175 schodů rozhledny.

Co se konstrukce týče, rozhledna je složena ze dvou samostatných provozních celků. V přízemí rozhledny tvoří kruhová a obdélníková stavba zázemí pro veřejnost. Nachází se zde pokladna lyžařského vleku, veřejné toalety, úschovna a půjčovna sportovních a turistických potřeb a doplňkový prodej map, suvenýrů, nápojů nebo potravin. Na stěně visí šestistránková tabule donátorů. Tato podnož zároveň slouží jako nástupní plošina pro samotnou rozhlednu.

Věž rozhledny je výsledkem jedinečného konstrukčního řešení. Její ocelovou konstrukci tvoří dvě trojice protisměrně se točících sloupů. Ty tvoří její statický základ. Do nitra této konstrukce je vloženo 10 schodišťových ramen, které spolu s další trojicí vnitřních sloupů zajišťuji prostorovou tuhost celé rozhledny, tyčící se do výše 36 m. Na vrcholku věže jsou všechny sloupy propojeny kruhovým prstencem, na němž je ve výšce 32,40 m osazeno vyhlídkové patro rozhledny. Pro návštěvníky byla rozhledna otevřena 20. 6. 2015, tentýž rok se dokonce tato jedinečná stavba na vrcholku Fajtova kopce stala rozhlednou roku 2015. Ve veřejné anketě vyhlášené Klubem přátel rozhleden získala 175 schodů vysoká vyhlídka 212 hlasů. Díky svému neobvyklému vzhledu, unikátnosti i funkčnosti si ale rozhodně dokáže získávat příznivce i nadále.

Klíčová slova:

rozhledna Studio acht

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři