Renovace statku s respektem ke krajině i k historii

Středa, 15. Březen 2017 - 0:30
| Napsal: | Zdroj: Autoská zpráva

Coldrach, kdysi opuštěný statek z 18. století, leží v národním parku Cairngorms ve Skotské vysočině. Nový majitel nechal chátrající usedlost citlivě obnovit a zřídil si v ní vlastní rezidenci. Budova byla rozšířena o plechovou dostavbu, jež vychází z typologie hospodářských stavení. Záměrem ateliéru Moxon bylo evokovat půvab a jednoduchost skotských domků, tzv. „but and ben“, tak typických pro Skotskou vysočinu, a zároveň vytvořit pohodlné rodinné obydlí.

Moxon Architects, renovace statku od Moxon Architects, foto © Moxon Architects
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Moxon Architects
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Datum realizace 2016

Součástí regenerace statku byla obnova žulového stavení tradičními řemeslnými postupy. Za stavení byla umístěna přístavba. Ta byla navržena tak, aby co nejméně narušovala ráz okolní krajiny. Dohromady s původním domem tvoří soubor ve tvaru U, ne nepodobný klasickému rozložení místních usedlostí. Budova tak získává krytý vnitřní dvůr, nabízející závětří v jinak větrném kraji.

Rozšíření je zasazeno mírně pod úroveň terénu a s okolním terénem tak navazuje přirozený vztah. Zároveň je kopií objemu již stojící starší budovy (obě mají 120 m2). S tou ji spojuje nízko zavěšené spojení, jehož střecha je celá osázená luční trávou. Nové a staré je spojeno pásem skla bez jakéhokoliv rámu; zbytek spojovacího traktu je pokryt neupravovanými latěmi z modřinu opadavého a zakončen žlábkovanými kovovými pláty ošetřenými oxidem železitým. Vlnění kovového pokrytí je použito buď vertikálně, anebo horizontálně, to podle toho, jestli se jedná o připevněné nebo o pohyblivé panely: 50% zdi přiléhající k vnitřnímu dvoru může být odklopeno. Celkovým záměrem totiž nebylo pouze odrážet strohost původní žulové architektury, ale také rozvíjet užití původních krajových materiálů. To vše při zachování jejich prostoty a skromnosti.

Přístavba je doplněna rozměrným oknem, skrze něž lze pozorovat vrcholky okolních hor. Posuvné dveře otvírají interiéry vnitřnímu dvoru.