design /

Zahradu Slovanského domu zdobí nová plastika od česko-argentinského umělce Federica Díaze

Ač má české kořeny, je vizuální umělec Federico Díaz znám především v zahraničí. Od letošního léta je ale jeho dílo k vidění také v parteru pražského Slovanského domu. Do zdejší květinové zahrady umístil Díaz konstrukci z leštěných zrcadlových plátků kovu, která odráží stále se měnící vzhled okolní zeleně a probouzí tak v každém z návštěvníků zcela jinou emoci.

Slovanský dům , 16. 8. 2018

Federico Díaz je novým rezidentem Slovanského domu. Jestli znáte jeho dílo, asi víte, jak jedinečný umělec to je. Česko-argentinský tvůrce proslul svým umem s kovem. Od téměř ikonické zlaté kapky LacrimAu, která byla představena na EXPO v Šanghaji, až po nejnovější sochu, která byla instalována v zahradách Slovanského domu. Federico Díaz patří k současné generaci našich umělců, na které můžeme být hrdí.

Foto: EARCH

Dílo umístěné v zahradě Slovanského domu je nazvané „Subtile“ a příhodně evokuje ptačí hnízdo. Během dne a s každým závanem větru odráží jiný odstín okolních stromů a keřů. Ocelová konstrukce vytvořená z rámů a leštěných zrcadlových plátků kovu s okolím na jednu stranu splývá, ale přitom sebevědomě vyčnívá a v každém probudí jinou emoci.

Foto: EARCH

I to možná bylo cílem Federica Díaze, který je často označován za vizuálního aktivistu. I výše zmíněná zlatá kapka na EXPO 2010 měla za cíl probudit v člověku emoce a na jejich základě byly přetvořeny v parfém. Slovanský dům je jedním z mála míst, kam se návštěvníci mohou přijít na Díazovo dílo podívat, neboť ač v Čechách vystavoval a vystavuje, jeho dílo je známé především v zahraničí. V dohledné době bude na jeden ze stromů v zahradě instalováno další dílo od Federica Díaze v podobné estetice, avšak s jinou výslednou emocí.

Foto: EARCH

  • Autoři: Federico Díaz
  • Země: Česká republika
  • Město: Praha 1
  • Ulice, číslo: Na Příkopě, 22
  • PSČ: 11000
  • Realizace: 2018

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři