Novinky a názory / zprávy

Akustika jako trendy téma. Stanislav Beránek z ACUTEC radí, jak se vyhnout nepříjemnému hluku a ozvěně v interiéru

Parametrický vzhled lamelových podhledů ze zakázkově řezaných desek, variace smrkových biodesek a tvrzených desek z recyklovaných PET. Ty jsou specifické plným probarvením a výrobou ze Švýcarska. Foto: ACUTEC

Řešení akustiky už dávno není pouze tématem velkých společenských prostor. V poslední době se o ní uvažuje také v menších místnostech nebo rodinných domech a bytech. Před pár lety tomu ale ještě bylo jinak. Co je dnes jinak? O tom mluví Stanislav Beránek, zakladatel firmy ACUTEC.

ACUTEC s.r.o. , 27. 7. 2023 / Advertorial

Pokud sledujete architekturu a stavebnictví, především trendy v interiérech, určitě vám neuniklo, že jedním z nových aspektů, na který se dbá, je akustika – a to jak útlum hluku, tak nežádoucí ozvěna. Vhodné akustické podmínky už dávno nejsou pouze tématem divadel, kin, restaurací nebo škol. Dnes se o nich přemýšlí prakticky ve všech interiérech – od kanceláří po rodinné domy.

Proč si myslíte, že právě akustika je tématem dnešních interiérů? Nastala nějaká změna?

Nastala jednoznačně. Jde tomu naproti vzhled a styl dnešních interiérů. Těm vévodí strohost, odhalené stropy s tvrdými materiály. Zároveň je třeba si dopředu uvědomit, že každý prostor má svoje zákonitosti. A například ten, kdo sní o velkém prostorném obýváku, bude bohužel zároveň nucený řešit ozvěnu jako v kostele.

Začněme od začátku, jak se v akustice vyznat?

Osobně dostávám tento typ dotazu každý den, i odborníci v tom občas plavou. Akustika se dělí na stavební (neboli hluk, který se šíří v konstrukci budovy a mino ni) a také na prostorovou (tzv. ozvěnu, která vzniká v dané místnosti odrazem). To je obor, kterým se zabýváme my. Stavební akustika je dlouhodobě známá a pokud se v době projektu nepodcení návaznosti a jsou definovány dostatečné tloušťky izolací v konstrukci, tak následně je dobrý výsledek zaručený. Což se o prostorové akustice říct nedá, vždy vzniká více faktorů, které ji ovlivňují a výsledek je třeba kalkulovat z více stran.

Jaký materiál tedy vybrat a kam se hodí?

Pro útlum hluku, například odhlučnění souseda, je třeba vybírat husté a těžké izolace, ze kterých se vytvoří soustavné komplexní předstěny. Naopak pro snížení ozvěny je třeba vybrat materiál, který má otevřenou strukturu a může pohlcovat zvuk, tedy proud vzduchu. K tomu slouží označení „aw“, které se u nejlepších materiálu blíží k číslu 1,0, což znamená 100% pohltivost. Často se setkáme s aw 0,8, což znamená, že 80 % z povrchu materiálu je pohltivých a 20 % odrazivých. To jsou důležitá čísla, která určují, jak se daný typ materiálu bude chovat.

Bavili jsem se o trendech, jaké materiály právě letí?

Obecně lze říci, že cokoliv, co je recyklované a udržitelné. Můžeme polemizovat, zda je třeba kovový podhled udržitelný nebo ne. Pokud má životnost 50−60 let, tak zřejmě několikanásobně přežije životnost samotného interiéru a dá se dále zpracovat. Sledujeme, že znovu ožívá zájem o desky na bázi dřeva a cementu známé jako heraklit. Dále také desky a podhledy z recyklovaných PET, především v přírodních a pastelových barvách. Pro otevřené stropy to jsou závěsné prvky taktéž s příměsí recyklátu.

Foto: Stanislav Beránek, zakladatel firmy ACUTEC

Jak můžeme předcházet ozvěně, pokud jsme ještě ve fázi projektu?

To je často kladená otázka, která je na místě. Ve fázi projektu je třeba vědět, jak bude výsledný interiér vypadat. Bohužel neexistuje jeden lék, kterým by se dala snižovat ozvěna. Existuje vždy více řešení, materiálů a způsobů aplikací. Proto máme ve firmě široké portfolio zastoupených značek. Můžeme tak vždy vhodně doporučit řešení, které bude vyhovovat jak technicky, tak vzhledově.

Máte pro nás tipy pro plánování?

Zásady, jak správně navrhnout interiér bez ozvěny jsou na samostatnou knihu. Každý prostor je jiný a způsob jeho užití ovlivňuje, zda bude přípustná případná ozvěna nebo nikoliv. Doba dozvuku (která určuje to, jak vnímáme ozvěnu) se také liší v závislosti na tvaru, velikosti a objemu místnosti. V malé kanceláři bude nepřípustná doba dozvuku okolo jedné vteřiny, v tělocvičně to je číslo, ke kterému se ani nedá přiblížit a bude několikrát vyšší.

Doporučuji tedy přihlížet na využití. Tam, kde víme, že chceme docílit příjemného prostředí, ať již půjde o kanceláře, restauraci, nebo zmiňovaný obývák, začínejme vždy u stropu, to je velká plocha, kde se dá zvuk tlumit. Následně by měl být pohltivý materiál minimálně na jedné stěně. A pak lze myslet na doplňky jako jsou závěsy, koberce apod.

Foto: V kancelářích se nově tvoří prostory pro kooperaci i relax. Abyste se zde cítili přirozeně, je třeba dbát i na správnou akustiku.Řešením mohou být zavěšené prvky různých tvarů. Se správným návrhem vám rádi pomůžeme.

Na koho se můžeme obrátit?

Pokud navrhujete prostory školy, divadla, konferenční místnosti, nebo třeba restaurace, nenechal bych nic náhodě a vše si prověřil s odborníky na akustiku. Naštěstí je u nás již více těch, kteří se oborem zabývají. Pokud již máte hotový interiér a jste s ním nespokojení, určitě najdete rady na internetu nebo YouTube. Samozřejmě i my jsme otevření a rádi pomůžeme všem, kteří bojují s ozvěnou. To byl mimochodem také důvod, proč jsme firmu založili. Viděli jsme mnoho chyb a nešťastných stavebníků, kteří zkoušejí metodou pokus a omyl pro docílení klidu.

Co říci na závěr?

Osobně jsem rád, že se o akustice mluví čím dál víc. Tím pádem i více projektů má již v době plánování navržená akustická opatření. Není nic horšího, než když se dokončí projekt, vše je hotové a zjistí se, že kvůli ozvěně se bude muset znovu předělávat nebo opravovat. To pak musíme často vysvětlovat, že nějakým jednoduchým způsobem to nenapravíme a je třeba začít od začátku. Kvalitní plánování je tedy na místě.

Poznámka ACUTEC na závěr:

Jak je vidět, a hlavně slyšet, akustika je obor, který zažívá novou fázi. Pokud právě řešíte projekt, pro který je třeba navrhnout akustická opatření, můžete se obrátit například na odborníky z firmy ACUTEC v čele se Stanislavem Beránkem, kteří vám rádi poradí. Nabízejí souběžně také služby měření a akustické studie. Zastupují a dovážejí výhradně evropské výrobce, kteří jsou lídry v dané oblasti. Vybírat u nich můžete od heraklitových desek, dřevěných lamel, kovových podhledů, po oceněné desky z recyklovaných PETek.

  • autor: ACUTEC s.r.o. *
  • publikováno: * 27. 7. 2023
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři