Novinky a názory / zprávy

Apropos Architects začínají pracovat na přípravě projektové dokumentace pro národní pavilon

Michal Gabaš z Apropos Architects (vlevo) a Ondřej Soška (vpravo) u podpisu smlouvy o dílo Foto: Kancelář generálního komisaře EXPO 2025

Generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška podepsal 30. března 2023 v odpoledních hodinách na Ministerstvu zahraničních věcí ČR smlouvu s vítězem architektonické soutěže, společností Apropos Architects. Výsledky soutěže byly vyhlášeny 7. března 2023 po dvoudenním intenzivním zasedání odborné poroty v čele s přední českou architektkou Evou Jiřičnou a veřejnosti představeny o den později. Předmětem smlouvy o dílo je příprava projektové dokumentace českého pavilonu na EXPO 2025 v japonské Ósace. Podpis smlouvy proběhl za přítomnosti ministra zahraničních věcí Jana Lipavského a japonského velvyslance v České republice Hidea Suzukiho.

EXPO 2025 Czechia , 5. 4. 2023

“Od zahájení výstavy EXPO 2025 nás dělí pouhých 743 dní a časový harmonogram je velice napjatý. Jsem proto rád, že se nám daří úspěšně posouvat důležité milníky, jakým je i včerejší podpis smlouvy s vítězem architektonické soutěže. Apropos Architects předložili takovou nabídku na realizaci architektonické studie a projektové dokumentace národního pavilonu, kterou odborná komise vyhodnotila k akceptaci,” uvádí k podpisu generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška a doplňuje: “Jsme si vědomi toho, že Japonce není tak jednoduché uchvátit technologiemi. O to více se těším, že jim budeme moct představit um a kreativitu v podobě originálního pavilonu z českého skla, které je pro náš region typické a v Japonsku má velmi dobrý zvuk.”

“Vítězný pavilon od architektonické kanceláře Apropos Architects, který vybrala porota v čele s přední architektkou Evou Jiřičnou, považuji za mimořádně vizuálně i funkčně atraktivní a jsem přesvědčen, že nabídne důstojný domov pro ambiciózní českou národní prezentaci na EXPO 2025,” říká ministr zahraničních věcí Jan Lipavský s tím, že velice oceňuje přístup generálního komisaře Sošky. Ten zorganizoval kvalitní, profesionální a transparentní architektonickou soutěž na návrh národního pavilonu. Podobná soutěž byla naposledy vypsaná před více než dvaceti lety, tj. na český pavilon pro EXPO 2000 v německém Hannoveru.

Apropos Architects budou na přípravě projektové dokumentace spolupracovat s japonským studiem Kino Architects tak, aby byly zohledněny a garantovány legislativní a projektové předpisy požadované pro schválení na japonském území a následná realizace českého pavilonu na EXPO 2025 proběhla hladce. Výsledkem jejich práce bude projektová příprava pro výběrové řízení na zhotovitele stavby.

“Je nám jasné, že nás čeká velice intenzivní práce, moc se na ni ale těšíme. Projektovat český pavilon pro světovou výstavu považujeme za nesmírně prestižní záležitost a příležitost ukázat světu českou architekturu, která se zrovna v Japonsku těší velmi dobré pověsti. Máme na co navazovat. Naše vítězství v architektonické soutěži v konkurenci dalších 37 skvělých týmů představuje obrovský závazek,” přibližuje jednatel architektonického studia Apropos Architects Michal Gabaš.

Foto: Vizualizace vítězného pavilonu pro EXPO 2025 v Ósace

Generální komisař Ondřej Soška představí vítězný návrh z dílny Apropos Architects řadě osobností z diplomacie, byznysu i kultury na velvyslanectví České republiky v Tokiu při své dubnové cestě do Japonska.

Souběžně s přípravou prezentace České republiky na EXPO 2025 v Japonsku chystá Kancelář generálního komisaře také nejrůznější aktivity pro veřejnost a obchodní partnery na území České republiky. Jednou z nich je roadshow po českých regionech. Cílem je přiblížit lidem myšlenku světových výstav, koncept české účasti na nich a do dění okolo EXPO 2025 aktivně zapojit odbornou i širokou veřejnost. Začít by měla na podzim letošního roku.

Průběh výběru vítězného návrhu architektonické soutěže až k podpisu smlouvy

Kancelář generálního komisaře společně s organizátorem soutěže studiem CCEA MOBA sestavily pro účely výběru vítězného návrhu českého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 2025 vysoce odbornou a rozmanitou porotu. Ve dnech 6. a 7. března 2023 zasedala sedmičlenná porota nad odevzdanými návrhy, jejímž cílem byla shoda na třech vítězných konceptech. Odborné porotě předsedala světově uznávaná architektka Eva Jiřičná, dalšími členy byli partner renomovaného architektonického studia Kengo Kuma and Associates Balasz Bognar, automobilový šéfdesignér Jozef Kabaň, architektka Markéta Smrčková, předseda České komory architektů Jan Kasl, zakladatel Asociace českého průmyslového designu Martin Wichterle a generální komisař české účasti Ondřej Soška.

Foto: Vizualizace vítězného pavilonu pro EXPO 2025 v Ósace

Porotci měli i své skvělé náhradníky a odborné poradce, kteří měli v procesu výběru řadu velice podnětných připomínek – Osamu Okamuru, Kristinu Magasanikovou, René Kühna, Adama Gebriana, Radka Špicara a Aleše Kyselu.

Na základě rozhodnutí odborné poroty, které svým podpisem stvrdil i generální komisař Ondřej Soška, následně proběhlo tzv. jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU) se všemi třemi oceněnými studii (Apropos Architects, A69 – Architekti a Mjölk). Jelikož první v pořadí (Apropos Architects) podle odborné komise k JŘBU splnil zákonné podmínky, požadavky a zadání ve výběrovém řízení, byla s ním 30. 3. 2023 na Ministerstvu zahraničních věcí podepsána smlouva o dílo.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři