Novinky a názory / názory a komentáře

Architekti CZ: Ekologie a udržitelnost - 13. díl - Klanc

Tomáš Klanc bere pasivní domy jako trend, se kterým je nutno držet krok.

Jaroslav Sládeček , 19. 8. 2015

Kladete důraz na ekologii a udržitelnost, nebo jsou to jen reklamní hesla?To je téma, které teď hodně vnímám a hodně se jím zabývám. Všechny naše domy z poslední doby jsou minimálně nízkoenergetické, máme i několik pasivních. Vidím to jako obrovský trend do budoucna a snažím se s tím držet krok. Dřevostavby jsem navrhoval jako jeden z prvních v Čechách už na konci devadesátých let. Dnes už se pořádají speciální veletrhy dřevostaveb. Nejsem prodejcem rekuperace a tepelných čerpadel, ale díky informacím, které už jsem za dobu praxe nasál a vyzkoušel si, umím investorovi říct, co je racionální a co ne. Troufám si tvrdit, že jiné domy než nízkoenergetické v budoucnu ani nebudou na trhu, a myslím si, že je to správně. Nutí to klienty stavět spíš menší než větší domy, protože u těch velkých se dá nízkoenergetičnost docílit jen s velkým úsilím.

Na druhou stranu se často setkávám s názorem, že pasivní domy nedýchají a že tam už převažují spíš nevýhody typu nezbytné klimatizace.To je přesně ono. Mám takovou zásadu: pojďme postavit pasivní/nízkoenergetický dům, ale nemusíme v něm pasivně žít. Takže okna nebudeme dělat fixní, ale otvíravá, abych si v létě, kdy nemusím používat rekuperaci, mohl otevřít okno a poslouchat ptáky.

Co je to pasivní? Nejde o to, že někdo určí nějaké číslo, odkdy je dům pasivní. Je to o tom, že energie budou čím dál dražší. Když si logicky začnete klást správné otázky a začnete si na ně správně odpovídat, tak se k té pasivitě racionálně doberete. Jsou-li drahé vstupní energie, musím dělat všechno pro to, abych z toho domu minimum energie pouštěl ven. Když dům uzavřu úplně, musím jeho klima uměle udržovat. Jde o nalezení hranice, kdy už je to spíš stroj, ve kterém nechci bydlet, anebo je to dům, který sice toto všechno umí, ale současně se v něm dá bydlet i normálně.

Pasivní dům, to jsou jen vlastnosti. Existuje řada firem, které se zabývají tím, že se přímo specializují na realizace pasivních domů po technické stránce, ale ty výsledky často vypadají esteticky hrozně. Nesmí se zapomínat, že to je také architektura. Mohu se smířit se dvěma tepelnými mosty, kam raději přidám pět centimetrů tepelné izolace navíc, aby to nejen dobře energeticky fungovalo, ale i dobře vypadalo.

Text byl převzat z knihy Architekti CZ / 20 rozhovorů, jejíž vznik byl podpořen grantem Studentské grantové soutěže ČVUT v Praze (č. SGS14/085/OHK1/1T/15 - Principy tvůrčí práce současných českých architektů).

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři