Novinky a názory / historie a teorie

Galerie VI PER vydává publikaci zaměřenou na ty nejluxusnější obytné mrakodrapy na Manhattanu

Kniha s názvem Private Views: A High-Rise Panorama of Manhattan je projektem maďarské architektky a umělkyně Andi Schmied. Prezentuje výhledy z 25 nejluxusnějších obytných mrakodrapů na Manhattanu, které Schmied dokumentovala, když se vydávala za maďarskou miliardářku kupující byt.

VI PER , 23. 10. 2020

Navzdory ikonické povaze panoramatu Manhattanu existují pouze čtyři místa, odkud může veřejnost tento pohled zažít, a to za cenu vstupného: Empire State Building, Rockefeller center, ONE World Trade Center a Edge na Hudson Yards. Všechny ostatní pohledy z výšky jsou soukromým privilegiem majitelů těch nejluxusnějších bytů.

Andi Schmied v knize nabízí vhled do tohoto elitního světa, představuje surrealistické strategie přesvědčování realitních makléřů a umožňuje čtenářům obejít vrátné těchto luxusních nemovitostí. Čtenář uvidí západ slunce z Trump Tower, výhled ze soukromého klubu nejvyšší obytné stavby na planetě a ukázky těch nejluxusnějších materiálů, jako je sibiřský mramor používaný na vany s výhledem na Sochu svobody.

Publikace A High-rise Panorama of Manhattan, Andi Schmied. Zdroj: Galerie VI PER

Kniha je rozdělena do čtyř hlavních sekcí: rozhovoru s autorkou a jejím alter egem, fiktivní miliardářkou Gabriellou, fotografií nemovitostí a přepisem dialogů s realitními agenty, informativních textů o světě luxusních nemovitostí a autorských esejí. Texty se zabývají mimo jiné historií výhledu, problematikou stínů, které tyto budovy vrhají, tzv. prodejními galeriemi, vybavením bytů a jejich inscenování za účelem prodeje, vzorky těch nejluxusnějších materiálů a mnoha dalšími. Eseje přispěvatelů, které jsou roztroušeny po celé knize, zdůrazní problematickou povahu těchto „soukromých výhledů“.

 

Publikace A High-rise Panorama of Manhattan, Andi Schmied. Zdroj: Galerie VI PER

Foto: eArch
Publikace A High-rise Panorama of Manhattan, Andi Schmied. Zdroj: Galerie VI PER

Kniha vychází v anglickém jazyce.

Autoři textů: Sara Emilia Bernat, f-architecture collaborative, Irena Lehkoživová, Ava Lynam, Peter Noever, Jack Self, Andi Schmied, Michael Sorkin, Samuel Stein, Barbora Špičáková, Anthony Vidler, Sharon Zukin

Grafický design: Tereza Hejmová

Knihu vydává VI PER jako druhý svazek svých publikačních aktivit. Prvním byla v roce 2019 vydaná kniha Steel Cities věnující se logistice ve střední a východní Evropě.

Více informací a podpoření projektu na HitHit.

 

  • autor: VI PER *
  • publikováno: * 23. 10. 2020
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

publikace Manhattan

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři