Novinky a názory / zprávy

KOMA Modular dokončila základní proces výstavby českého pavilonu EXPO 2015.

Firma KOMA Modular, generální dodavatel českého pavilonu EXPO 2015 v Milánu, předala v souladu se smlouvou s Kanceláří Generálního Komisaře (KGK) pavilon v rozsahu, který stanovily podmínky soutěže. Český pavilon je díky tomu jeden z prvních, kde probíhají práce v interiéru spojené s výmalbou. Je také jako první, osazen venkovní fasádou, přičemž již 28. 1. 2015 byla zahájena instalace prvního uměleckého díla, jímž je kinetická plastika od Maxima Velčovského.

Jiří Kout , 18. 3. 2015

Je zjevné, že takto rychlý postup výstavby je možný jen díky unikátnímu stavebnímu modulárnímu KOMA systému. „Oceňujeme nadšení pro projekt a flexibilitu společnosti KOMA. Měli jsme velmi málo času a v tomto zkráceném období bychom spoustu problémů s výstavbou jinak těžko zvládali, kdybychom nevyužili tuto spolupráci, určitě bychom neměli první hotový pavilon na výstavišti.“ vysvětluje generální komisař české účasti na EXPO 2015 Jiří František Potužník. Ředitel výstavby českého pavilonu Ladislav Slámečka, ze společnosti KOMA, generálního sekretáře doplňuje: „Nebudu skrývat potěšení z toho, jak silný je zájem o modulární KOMA systém a to jak z okolních pavilonů, tak i z italských médií. Je zajímavé vidět, jak ostatní země vyřizuji povolení k vjezdu pro domíchávače a betonové pumpy, zatímco my řešíme vjezdy pro firmy osazující skleněné stěny a umělecké předměty.“

V průběhu února proběhlo v českém pavilonu dokončení výmaleb, osazení svítidel a dveřních křídel, pokládka podlahoviny a instalace uměleckých děl a expozic. V interiéru byly provedeny obklady a rovněž byly dokončeny pochůzné plochy dřevěných teras. Jako jedna z posledních aktivit je na březen plánován dovoz modulu baru, oživení bazénu a usazení soch do venkovních prostor a právě do bazénu.

V průběhu března či dubna 2015 by také mělo dojít k instalaci specifické expozice unikátního českého lesa. Tu v průběhu podzimních měsíců loňského roku realizoval projektový tým pod vedením Jana K. Rolníka ze společnosti Full Capacity. Tato instalace byla prezentovaná v lednu na tiskové konferenci v prostorách ČVUT v Praze. V Institutu intermédií ČVUT, kde instalace vzniká, nyní roste díky silným zářivkám a automatickému pěstebnímu systému zcela funkční lesní biotop. Rostliny jsou osázené do bílých futuristických květníků amorfních tvarů, atmosféru lesa evokuje šumění listí a cvrkot hmyzu. Dění v lese snímají v reálném čase miniaturní kamery. V počítači se živý stream obohacuje o prvky rozšířené reality, popis a informace o rostlinách a promítá na velkou projekční plochu. „V Milánu přibude i interaktivní složka expozice, dvě místa, na kterých systém detektuje přítomnost člověka, začne ho 'poslouchat' a v momentě, kdy bude v klidu a tiše, začne kamera snímat větší detail rostlin.“ přibližuje Jan K. Rolník a k průběhu příprav ještě poznamenává: „Cílem je dosažení co nejjednoduššího sdělení a silného emocionálního zážitku.“

Modulární český pavilon tak světu ukáže nejen unikátní expozice uvnitř, ale tím, že je sám vybudován z modulů, které po skončení výstavy budou recyklovány a získají nové využití, je sám o sobě jednou z expozic.

Klíčová slova:

KOMA Modular EXPO pavilon modulární

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři