Novinky a názory / architektonické soutěže

Navrhněte sociální bydlení do Brna a zúčastněte se 7. ročníku soutěže KOMA MODULAR

Studenti a architekti do tří let od ukončení studia mají letos opět příležitost zúčastnit se architektonické soutěže s využitím modulární architektury.

EARCH.CZ , 30. 3. 2015

Lokalita

Letošním zadáním soutěže je návrh sociálního bydlení v prostoru bývalého průmyslového areálu Kras v Brně, který leží v těsné blízkosti Mendlova náměstí a brněnské fakulty architektury. Tato lokalita je pro svou roztříštěnost náročným ale zároveň oblíbeným tématem studentských projektů, které se snaží vnést sem řád a proměnit ji v příjemnou část historického okraje Starého Brna.

Zadání

Důležitou technickou podmínkou je využití systému modulární výstavby, tvořené formou prefabrikovaných ocelových kontejnerů, které nabízejí v současnosti zajímavé podmínky pro rychlou a ekonomickou výstavbu. Pro svou mobilitu a možnost relativně snadné demontovatelnosti je tento typ výstavby hojně využíván ke stavbě budov, jež se mohou v průběhu času proměňovat.

Druhým kriteriem je tématické vymezení části nové zástavby na různé formy sociálního bydlení jako je například startovní bydlení anebo komunitního bydlení – tzv. cohousingu – což je způsob bydlení, který klade důraz na hlouběji prožívané mezilidské vztahy a současně zachovává a podporuje osobní nezávislost. Podle druhu společných znaků svých obyvatel se komunitní bydlení rozlišuje na různé druhy jako například komunitní bydlení mladých a bezdětných, komunitní bydlení umělců a jiné.

Ceny a jejich předání

Pro první tři oceněné projekty jsou připraveny peněžité odměny ve výši 30, 20 a 10 tisíc korun. Slavnostní předání proběhne na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně, kde společnost KOMA MODULAR letos realizuje stavbu Českého výstavního pavilonu. Vítězům soutěže bude zajištěna doprava i ubytování v Miláně.

Festival MODULARCH 2015

Letošní ročník této studentské architektonické soutěže je společně s workshopem a konferencí o modulární architektuře součástí chystaného festivalu modulární architektury MODULARCH 2015, konaného ve dnech 23. – 25. 4. v Brně. Účastníci se mohou těšit na přednášející z domova i zahraničí, odborníky z oblasti architektury, kulturně společenských programů a práce s veřejností. Hlavní hvězdou a zároveň vedoucím studentského workshopu bude chilský architekt Sebastian Irarrazaval.

Podrobnější informace o festivalu i soutěži najdete na stránkách www.modularch.cz.

KOMA MODULAR – je česká firma z Vizovic s dlouholetou tradicí, která je výrobcem obytných modulů. Má za sebou již dlouhou řadu úspěšných projektů u nás i v zahraničí a snaží se v českém prostředí podporovat a popularizovat myšlenku modulární architektury. Pořádá pravidelné architektonické soutěže, konference a jiné akce, které mají za cíl nejen propagaci tohoto druhu výstavby, ale především přispět ke zvýšení kvality a úrovně naší současné moderní architektury.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři