Novinky a názory / historie a teorie

Představujeme porotce České ceny za architekturu - Boris Bežan

V porotě premiérového ročníku České ceny za architekturu nebude chybět ani Boris Bežan - rodák ze slovinské Lublaně, který však dokázal uspět i na mezinárodní scéně. Nejviditelnějším důkazem jsou mnohá ocenění, která získal jeho ateliér MX_SI.

EARCH.CZ , 17. 2. 2016

Vystudoval Fakultu architektury na univerzitě ve slovinské Lublani. Poté získal magisterský titul v oboru architektury a urbánní kultury na Katalánské polytechnické univerzitě (UPC) v Barceloně. Cenné pracovní zkušenosti získal v ateliéru Joseho Luise Matea v Barceloně, kde spolupracoval na významných mezinárodních projektech. Dostalo se mu ocenění na několika mezinárodních architektonických soutěžích, jako např. Europan 5 z roku 1999. Po získání první ceny v mezinárodní architektonické soutěži o Kulturní centrum Federica Garcíi Lorcy, kterou získal se třemi mexickými spolupracovníky, se rozhodl v roce 2005 založit architektonický ateliér MX_SI.

Jeho práce je zaměřena především na rozvoj architektonických soutěží či na urbanistickou koncepci v historických centrech měst. Kreativita a přínos ateliéru byly mnohokrát oceněny národními i mezinárodními cenami. Za muzeum Gösta Pavilion Serlachius ve Finsku bylo studio nominováno na Mies van der Rohe Award – Evropskou cenu za architekturu 2015, dále získalo ocenění Arquitectura Española Internacional či finské ocenění za Nejlepší projekt ze dřeva v roce 2014 apod. Povšimnutí veřejnosti nezůstala skryta ani další unikátní realizace ateliéru MX_SI – Dětské muzeum Iztapalapa Papalote v Mexico City vzešlá jak jinak, než na základě architektonické soutěže.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 17. 2. 2016
  • zdroj: * ČKA

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři