Atelier Benoy získal prestižní ocenění za Šantovku v Olomouci

Úterý, 1. Březen 2011 - 1:00
| Napsal:

Nová obchodní Galerie Šantovka v Olomouci se může pochlubit titulem Designér roku 2010. Tento titul a další dvě ocenění za projekty obchodních center jí udělil prestižní světový odborný časopis Retail and Leisure International – RLI.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Benoy
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Olomouc
Užitná plocha 46 000.00m2
Plocha pozemku 11 000.00m2

Cenu časopisu RLI za Mezinárodní obchodní centrum roku 2010 získalo nákupní centrum St. David's, v britském Cardiffu. Porotu oslovil inovativní architektonický návrh, který zajistil plnou integraci obchodního centra do stávajících cardiffských ulic a propojením historických budov vnesl do veřejného prostoru nový moderní rozměr. Další ocenění získal projekt obchodní a zábavní galerie ION Orchard v Singapuru, který byl vyhlášen nejlepším nákupním centrem v Asii. Časopis RLI při vyhlašování cen udělil ateliéru Benoy i titul nejlepšího designéra roku 2010. „Je to pro nás čest a uznání naší tvrdé práce, houževnatosti a předvídavosti. Chceme dělat architekturu kvalitní, nadčasovou a užitečnou pro lidi“, říká Robert Bishop z ateliéru Benoy.

„Spolupráci s architekty Benoy hodnotíme velmi pozitivně. Jejich stavby jsou ceněny po celém světě a nedávná ocenění to jen potvrzují. Do Olomouce chceme přinést tu nejlepší architekturu a právě ateliér Benoy je toho zárukou. Oceňujeme hlavně provázanost Galerie Šantovka s okolním prostředím a zároveň její funkčnost a jedinečný design“, komentuje výběr architekta předseda představenstva SMC Development a.s. Richard Morávek.

Londýnský ateliér Benoy je předním světovým architektem na poli moderních nákupních center a soustředí se mimo jiné i na revitalizaci brownfieldů a nevyužívaných komerčních území. Při projektování obchodní Galerie Šantovka spolupracuje s architektonickou kanceláří Atelier 8000 z Českých Budějovic.

Multifunkční projekt Šantovka vyrůstá v bývalém továrním areálu Milo a na okolních pozemcích nedaleko historického centra Olomouce. Na ploše zhruba 11 hektarů vznikne nejdříve obchodní galerie, poté investor plánuje rezidenční čtvrť a administrativní centrum. Galerie Šantovka nabídne 46 000 m2 pronajímatelných ploch a 1000 parkovacích míst v bezprostřední blízkosti centra města. Projekt představuje první fázi výstavby multifunkčního projektu Šantovka za více než 10 miliard korun, jehož investorem je společnost SMC Development a.s. Součástí projektu bude i výstavba nové dopravní infrastruktury včetně nové tramvajové trati, která protne areál Šantovky a spojí historické centrum s jižní částí Olomouce. Stavební práce začnou během letošního léta a potrvají asi 18 až 20 měsíců.

Klíčová slova: