Bludný dům obložený břidlicí

Čtvrtek, 8. Únor 2018 - 0:57
| Napsal:

Na začátku byl balvan, přírodní solitér v krajině, bez kontextu a komponentů. Když se balvan otesá do základní sochařské hmoty, vznikne hranol, pravoúhlý, hladký a nečleněný. Potom už ho stačí jen rozčlenit konstrukčně, ještě trochu osekat, přidat vnitřní prostor, okna, architektonický um a je hotovo. A podobně vznikl dům v Dolních Břežanech, třítisícové obci nedaleko Zbraslavi.

RD Břežany, Pavlíček+ Hulín, © Šimon Jiráček
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jiří Pavlíček, Jaroslav Hulín, Pavel Špringl, Šimon Jiráček
Ateliér Pavlíček + Hulín architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Dolní Břežany
Datum projektu 2015
Datum realizace 2017
Zastavěná plocha 191.00m2
Materiál

Výslednému návrhu předcházely dvě odlišné inspirace a několik subvariant. První z nich kladla důraz na bývalé mokřady a architekti navrhli dům obklopující několik jezírek. Druhá varianta se snažila navázat na vesnický charakter okolní zástavby, třetí návrh charakterizuje dům jako „balvan v trávě“ - s ním nakonec architekti u klienta uspěli.

Břežany

Přání budoucích obyvatel bylo dostat stavbu v duchu moderní vily, volně inspirovanou racionalitou a jednoduchostí, podobně jako je tomu ve funkcionalismu. Mezi další požadavky patřila terasa, velký obytný prostor a větší světlá výška v obytných místnostech. Od té ale musel klient z důvodů regulací na výšku zástavby nakonec ustoupit.

Břežany

O velkorysý prostor však stavba nepřišla. Zajistil ji obývací pokoj o hraně 5,5x5 a 5x5,5 metru, který expanduje až do druhého podlaží. Pokoj má zároveň i své intimní zákoutí s krbem. Nepůsobí proto předimenzovaně, ale naopak nabízí i útulný prostor. Tomu také napomáhá tmavé dřevěné obložení z ořechu. Doplňkový zdroj vytápění, krb na tuhá paliva, je obložen ze světlé břidlice, která se vyskytuje v podloží Dolních Břežan. Stejný obklad je použit i na celé fasádě. A aby v letních měsících nedocházelo k přehřívání interiéru, jsou velkoformátová okna zakrývaná rolovatelnou látkovou markýzou.

obývací prostor

Venkovní tváři domu samozřejmě vévodí okenní otvory. Jejich zdánlivě náhodné rozmístění je definováno funkčními požadavky, které se odvíjejí od charakteru a požadavků konkrétních místností, jako je soukromí, výhled a rovnoměrnost osvětlení. Dům zaujme, nenudí a rozhodně na sebe nechá strhnout pozornost okolí. Nechybí mu však střídmost a skromnost, která je pro kvalitní architekturu neméně důležitá.

Břežany