Čerpací stanice vody v německém Lingenu

Čtvrtek, 17. Březen 2016 - 0:00
| Napsal:

Od přečerpávací stanice vody čeká člověk především dokonalé splnění funkce ochrany před povodněmi. Architekti z Vickers Krieger Architekten dokázali, že i industriální stavba tohoto typu může mít svůj šarm a osobitý architektonický výraz.

Vickers Krieger Architekten, Čerpací stanice vody, Lingen - foto © Vickers Krieger Architekten
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Vickers Krieger Architekten
Světadíl Evropa
Země Německo
Město Lingen (Ems)
Ulice, číslo Lingener Mühlenbach
Datum realizace 2014
Materiál

Přečerpávací stanice ochrany před záplavami jsou v severním Německu běžnou podívanou, typickou masivními betonovými základy, propustky a dalšími hydrologickými prvky, s přečerpávacím zařízením umístěným v jednoduchých stavbách, většinou postavených z cihel.

V případě Lingenu v Německu používá nová přečerpávací stanice čtyři šikmé Archimédovy šrouby, vyzvedávající přebytečnou vodu z nízko položené země výše, do řeky Ems. Jako obvykle je základna betonová – ale čerpadla jsou zde umístěna ve výrazné polygonální stavbě, opláštěné zlatou slitinou mědi. Kruhové otvory různých velikostí jsou v kovových panelech pečlivě uspořádány tak, aby napodobily tok bublající vody, hnané čtyřmi šrouby vzhůru k přepadu do řeky.

Přečerpávací stanice se nachází v blízkosti obydlí na východním okraji města a veřejné chodníky vybízí obyvatele k procházce kolem. Sošná konstrukce ze zlaté slitiny mědi oslavuje funkci, skrytou uvnitř, a nabízí inspirativní alternativu k čistě utilitární konstrukci, obvykle spojované s touto typologií.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org