Soukromí na prvním místě

Pondělí, 6. Červen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Myšlenka jednoduchého kompaktního domu, otevřeného do zahrady, který bude přirozeně se svými majiteli i okolní zahradou stárnout a stane se nedílnou součástí původní zástavby. Spolu s tím také požadavek na co největší soukromí, čemuž napomáhá poloatrium.

Ateliér Kunc Architects, RD Horní Počernice - foto © Jan Vrabec
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Michal Kunc, Alžběta Vrabcová
Ateliér Atelier Kunc Architects, DMAE Architects
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 20 - Horní Počernice
Datum realizace 2015
Užitná plocha 130.00m2
Zastavěná plocha 148.00m2
Plocha pozemku 1 200.00m2
Materiál
Poznámka

Foto © Jan Vrabec

Pozemek v katastrálním území Horních Počernic byl velmi zajímavý svým tvarem. Délka přes 80 metrů a šířka nikde nepřesahující 14 metrů způsobovala ve všech koncepčních návrzích podélné rozdělení pozemku na dvě části. Umístění stavby v přední části pozemku zase neposkytovalo majiteli dostatek soukromí. V celkovém zadání byl jeden požadavek postaven nade vše: „soukromí, a to nejen od strany ulice, ale i ze stran sousedních domů“, kterých je celkem šest.

Proto jsme se rozhodli navrhnout dům s malým poloatriem. Dům se tak otevírá do sebe a z ulice je zcela uzavřen. Umístění stavby rozdělilo zahradu na tři části - přední, kde rostou traviny a při příchodu majitele domu jej vítá; střední – poloatrium, vytvářející klidný záliv kolem ložnic majitelů, a zadní, která je rodinou využívána jako opravdu soukromá zahrada.

Dům se zastavěnou plochou 160 m2 (i s přístřeškem a krytým stáním) patří k těm menším stavbám, ale obsahuje vše, co rodina potřebuje. Místo garáže je z uliční strany navrženo kryté parkovací stání. Dále podél domu projdete kolem jednotlivých pokojů jak dětí, tak rodičů až ke vstupu. Vstupem se dostanete hned do samotného srdce domu - do obytné části, která se otevírá jak do atria, tak do velké zadní zahrady.

Vlastní dům je konstrukčně jednopodlažní dřevostavba v pasivním standardu. V interiéru i exteriéru byly použity světlé tóny a přírodní materiály, kterým vévodí modřínové dřevo. V kombinaci s bílou barvou a velkými prosklenými plochami máte pocit, že bydlíte přímo v zahradě.