Nominace na Ceny Czech Grand Design 2012

Datum konání: 20.12.2012 (Celý den)

Čtvrtek, 3. Leden 2013 - 14:01
| Napsal:

20. prosince 2012 byla v Národním technickém muzeu zahájena výstava nominací na Ceny Czech Grand Design za rok 2012.

Fotoalbum: 

Výstava, která potrvá až do 31.března 2013, přináší výsledky hlasování Akademie designu České republiky, která je tvořena 51 aktivními kurátory, teoretiky a publicisty z České republiky i ze zahraničí. Akademie nominovala v prvním kole 134 subjektů v osmi kategoriích s celkem 206 projekty. Ve výstavě tak mohou návštěvníci vidět práce nominovaných designérů v kategoriích Designér roku, Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku a Fotograf roku.

Nejlepší design roku 2012 bude umístěn v překvapivě řešené architektuře studia Hippos Design Ondřeje Toboly a Radima Babáka, kteří jsou sami držitelé titulu Designér roku 2010. Výstava bude instalována na obřím velodromu, a tak se divák stojící v elipse stane středobodem toho nejlepšího designu, který u nás za uplynulý rok vzniknul.

Grafickou podobu výstavy měla na starosti Martina Černá ze studia Imagery.

Z nominací 2012 budou na nominačním večeru v Letenském zámečku 17. ledna 2013 po uzavření 2. kola vyhlášeni 3 finalisté v každé kategorii. Třetí kolo hlasování pak rozhodne o vítězi.

Koproducenty výstavy jsou Národní technické muzeum, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a pořádající společnost Profil Media. Kurátory výstavy jsou Jana Zielinski a Jiří Macek, ve spolupráci s Jiřím Hulákem za Národní technické muzeum. „Počet nominací je vysoký a neuvěřitelné je i zrození nových talentů zejména v oblasti módy, což se projevilo především v kategorii Objev roku – Cena Preciosy. Velmi silná je letos i kategorie Designér roku, kde kromě slavných jmen nalezneme i mladší generaci designérů, kteří za sebou mají i mezinárodní zkušenosti, vykazují všechny rysy hotových osobností. Jako příklad můžeme uvést Lucii Koldovou, Jana Plecháče a Henry Wielguse nebo Matěje Chaberu. Ne náhodou jsou první dva držitelé titulu Objev roku z předchozích ročníků Cen Czech Grand Design,“ říkají kurátoři Jana Zielinski a Jiří Macek.

Výstava se ve svém průběhu promění tak, aby návštěvníkům vyzdvihla finalisty a později i vítěze jednotlivých kategorií. Ti budou označeni speciální grafikou.

Cena veřejnosti:

Ceny může opět ovlivnit i široká veřejnost. Výběr mohou lidé provést přímo ve výstavě v Národním technickém muzeu, či v druhém kole online. Veřejnost bude volit mezi nominovanými z kategorií Designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Oděvní designér roku a Designér šperku roku.

První kolo hlasování probíhá od 20.12. do 15.1.2013 ve výstavě. Návštěvník obdrží formulář a z celého výběru nominuje 3 designéry na Cenu veřejnosti. 17. února budou hlasy sečteny, 5 designérů s nejvyšším počtem hlasů postoupí do druhého kola hlasování. To bude probíhat od 18. února do 10. března na vybraných webových stránkách, včetně www.czechgranddesign.cz, a také v rámci výstavy.

Vítěz Ceny veřejnosti s největším počtem hlasů bude vyhlášen na slavnostním večeru Cen Czech Grand Design, 16. března 2013 ve Stavovském divadle.

 
 
 

O Cenách Czech Grand Design:

Výroční Ceny Akademie designu ČR Czech Grand Design mají za cíl každoročně upozornit veřejnost na mimořádné počiny v oblasti designu. Jsou možností ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci široké veřejnosti se lépe orientovat na scéně českého designu.

Na slavnostním ceremoniálu ve Stavovském divadle budou vítězové vyhlašování v kategoriích:

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR, 
Módní designér roku, 
Designér šperku roku, 
Grafický designér roku, 
Fotograf roku, 
Obchod roku, 
Výrobce roku – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR 
a Objev roku – Cena Preciosy.

Akademie také vyhlásí osobnost, která vstoupí do Síně slávy a na závěr večera pak bude vyhlášen Grand designér roku – Cena Erste Premier. Tím se stane ten, kdo získal nejvíce hlasů napříč všemi kategoriemi. Erste Premier, generální partner Cen, poskytne vítězi Grand Designér roku částku 100 000 Kč na vytvoření ceny pro další ročník. Ve Window Gallery České spořitelny navíc od 2.2. do 31.3. proběhne výstava Ceny Czech Grand Design - Objev roku – nominace 2012.

Hlavním partnerem se letos stala Preciosa, která významným způsobem podpoří Objev roku. Nejen, že vítěz bude moci realizovat svůj návrh ve spolupráci s Preciosou, ale Preciosa ho také vezme na veletrh Salone del Mobile v Miláně.