Architektura / občanské stavby

Dočasná modulární čekárna nabídla Brňanům různé způsoby využívání po dobu několika měsíců

Zanedbaná plocha na spojnici ulic Trnitá a Rosického v blízkosti brněnského Dolního nádraží ožila loni v květnu díky sestavě modulů společnosti KOMA, které zde po dobu sedmi měsíců sloužily jako dočasná čekárna. Kancelář architekta města Brna v čele s architektem Michalem Sedláčkem se tímto projektem rozhodla reagovat na plánovanou výluku hlavního vlakového nádraží.

EARCH.CZ , 18. 8. 2020

Dočasná modulární architektura

S ohledem na dočasnost celého konceptu vycházely jako ideální řešení přenosné moduly. Inspirací byly podobné projekty na oživení zanedbaných částí města jako například Manifesto na Florenci v Praze, ale také v Londýně, Lisabonu nebo Sydney a další krátkodobé projekty. Pro požadované účely kancelář městského architekta zvolila již dříve osvědčené moduly společnosti KOMA.

 

KAM - Čekárna BrnoFoto: eArch

 

Prezentace rozvoje města

Projekt dočasné čekárny měl nejen zpříjemnit tehdejší komplikovanou dopravní situaci v Brně, ale i představit lidem novou vizi rozvoje města, poskytnout prostor k zastavení, odpočinku a dokonce i kultuře. Na zhruba 300 metrech čtverečních tak vzniklo zalomené křídlo z osmi modulů, které vytváří čekárnu s informacemi pro cestující, kavárnu a výstavní a prodejní prostory. Díky kompozici jednotlivých CITY modulů vzniklo v blízkosti Dolního nádraží atraktivní místo vnášející do této čtvrti nový impuls. Projekt zároveň představoval jakýsi první krůček k plánované výstavbě moderní brněnské čtvrti Trnitá. Náplní jednoho z modulů byl rovněž velký architektonický model této nové čtvrti spolu s novým vlakovým nádražím.

 

KAM - Čekárna BrnoFoto: eArch

 

Oživení městského prostoru

Součástí projektu byla také úprava přiléhajícího prostoru čekárny. Zpevněná plocha určená pro venkovní posezení se slunečníky umožňovala také přistavení food trucků. Díky krajinářským úpravám zkrášlily prostředí trvalkové záhony a stromy v květináčích. Dočasná čekárna oživila dříve zanedbané přednádraží nejen vizuálně a funkčně, ale vznikl zde zajímavý kulturní i společenský prostor. Během loňského léta prostory poblíž dolního nádraží posloužily například pro promítání letního kina.

 

KAM - Čekárna BrnoFoto: eArch

 

Projekt brněnské čekárny ukazuje další efektivní využití modulů pro dočasné stavby, kdy modulární sestava slouží svému účelu pouze po vyčleněnou dobu a poté mohou být jednotlivé moduly snadno převezeny na jiné místo určení. Modulární výstavba představuje možnou cestu stálých, provizorních nebo mobilních doplňků organizmu města. Svou variabilitou i nadčasovou estetikou nabízí CITY Moduly široké spektrum využití.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 18. 8. 2020
  • zdroj: * KAM

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři