Novinky a názory / zprávy

Ohlédnutí za konferencí ModulARCH 2015

Ve čtvrtek 23. dubna se v rámci festivalu ModulARCH uskutečnila v Brně konference o modulární architektuře.

Jaroslav Sládeček , 24. 4. 2015

Program konference byl složen ze tří bloků, které vycházely z klíčových témat festivalu. Tím je jednak modulární způsob stavění, ale zároveň i sociální a společenský kontext a možnosti využití tohoto konstrukčního systému ve veřejném prostoru.

V prvním bloku nejprve uvedl Rostislav Koryčánek, vedoucí Metodického centra Moravské galerie v Brně, již realizovaný projekt využití speciálního typu modulu, který pod názvem CITY Modul vyvinula firma KOMA ve spolupráci s architektonickým ateliérem CHYBIK & KRISTOF AA. Následně přednesl i své budoucí vize využití modulů pro drobné zásahy ve veřejném prostoru v souvislosti s Moravskou galerií – například v podobě tramvajové zastávky.

Dále vystoupili pořadatelé kulturních akcí ve veřejném prostoru – nejprve Jiří Sulženko, který má na svědomí takové festivaly jako Street For Art, nebo v současnosti aktuální projekt Depo 2015 v Plzni, kde plánují vytvořit pomocí modulů speciální prostor pro různé příležitosti jako sdílený pracovní prostor (tzv. co-working) školící místnosti, přednáškový sál, kavárnu a další. Na tomto projektu se podílí společně s Jakubem Marešem, organizátorem akce s názvem Kontejnery k světu.

První blok uzavřel Josef Kocourek, který představil první ročník svého projektu Zlín Design Week, probíhajícího právě v těchto dnech. V něm například využili moduly jako výstavní pavilony studentských designových výrobků, umístěných přímo na zlínském náměstí.

Následoval druhý blok, ve kterém zástupci firmy KOMA Martin Hart a Stanislav Martinec představili minulost a současnost modulární architektury, stejně jako historii a plány své společnosti. Tuto optimistickou prezentaci doplnili ještě architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof svou prezentací, ve které účastníky konference seznámili s příběhem vzniku českého výstavního pavilonu pro EXPO 2015 v Miláně od prvních skic a plánů až po samotnou realizaci. Pavilon má být slavnostně otevřen 1. května a právě díky rychlému systému modulární architektury byl postaven nejdříve ze všech.

Třetí blok konference zahájila socioložka Slavomíra Ferenčuhová svou odbornou úvahou na téma vztahu modulární architektury a lidské potřeby bydlení. Tyto myšlenky pak doplnila Martina Konecká zprávou o situaci v oblasti humanitární pomoci a využití modulárních staveb pro pomoc v krizových oblastech.

Druhá polovina patřila dalším českým ale i světovým architektům, kteří ke svým projektům využili systém modulární výstavby. Byli to jednak čeští architekti Radko Květ a Radek Sládeček, kteří ve spolupráci se Zdeňkem Sendlerem nedávno realizovali v Brně nízkoprahové centrum s parkem pod názvem Hvězdička (o kterém se můžete dočíst ZDE). Dalšími architekty byli Christian Bois z Francie a H-arquitectes ze Španělska, kteří na svých projektech předvedli, jak dokáže být modulární architektura elegantní a z architektonického hlediska stejně kvalitní jako jakýkoli jiný způsob výstavby.

Vrcholem konference bylo vystoupení chilského architekta Sebastiana Irarrazavala, který diváky seznámil se svým postupem práce a s nejzajímavějšími realizacemi, které za svou kariéru vytvořil. V jeho práci bylo jasně vidět, že i když má modulární architektura jistá omezení, dokáže je schopný architekt proměnit v klady a vytvořit prostory, které mají ducha. Konference nejen že splnila svůj cíl – tedy přiblížit veřejnosti jeden ze žhavých trendů v oblasti architektury – ale zároveň přinesla i zajímavé úvahy a propojení světa stavebního průmyslu se světem, ve které žijeme, a se situacemi, které se nás osobně dotýkají.

Festival ModulARCH pořádá občanské sdružení ARCH FOR PEOPLE ve spolupráci s vizovickou firmou KOMA MODULAR, která je předním výrobcem obytných modulů u nás.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři