Architektura / rodinné domy

Rodinná vila ve Lhotce

Koncepce domu vznikala během častých debat se stavebníkem přímo na místě. Pozorovali jsme srnky, nechali se štípat komáry a sledovali, jak se točí sluníčko; kdy a kde zapadá a vychází.

EARCH.CZ , 8. 3. 2011

Idea hmoty domu vznikla velmi rychle. Pak už to tak rychle nešlo. První variantu s pultovými střechami jsme hodili do koše. Nebyla špatná, ale stavebník za rok spolupráce ztratil obavy z ploché střechy. Druhá varianta s rovnou střechou byla levnější a hlavně tvarově čistší. Obytné prostory prolínají do exteriéru. Dům vyrostl do velmi silného přírodního rámce.

Koncepce vychází z dialogu přírodního a funkčního rámce - původního svažitého terénu a obytného domu. Cílem návrhu bylo začlenit novostavbu rodinného domu na pozemku tak, aby se jeho obyvatelé mohli těšit výhledy na vzrostlou zeleň v okolí.

Dům je částečně podsklepený, se dvěmi bytovými jednotkami. Objekt sestává ze tří funkčních částí, jednotlivých celků: domu pro "rodiče", domu pro "děti" a domu pro „auta“. Charakter jednotlivých částí je proměnlivý v závislosti na využití. Všechny tři části jsou navzájem propojeny chodníkem, krytým stříškou. Interiér přízemí je tvořen prolínáním jednotlivých funkčních otevřených prostorů.

Vila byla zařazena do publikace "Slavné vily Moravskoslezského kraje" od autirů Jindřicha Vybírala, Naďi Goryczkové, Martina Strakoše a Vladimíra Šlapety; vydal Foibos, 2008)

 

Klíčová slova:

Ostrava

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři