Novinky a názory / zprávy

Architekt Ondřej Tuček a sochař Ladislav Sorokáč zvítězili v soutěži na návrh sochy TGM v Hranicích

Architektonická soutěž na návrh sochy T. G. Masaryka na Školním náměstí v Hranicích, o níž jsme informovali na začátku února, zná své výsledky. Z celkem 20 soutěžních návrhů vybrala odborná porota jako vítězný návrh architekta Ondřeje Tučka a sochaře Ladislava Sorokáče, který vynikal svým výtvarným pojetím i zakomponováním do celkového prostoru náměstí.

EARCH.CZ , 18. 6. 2019

Z celkem dvaceti zaslaných návrhů vybírala odborná porota nejvhodnější realizaci díla, které bude na Školním náměstí před Základní uměleckou školou připomínat 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. Porota se shodla na pořadí tři nejlepších návrhů a výsledky předložila Radě města Hranic. 

Jako nejvhodnější byl vybrán návrh jezdecké sochy Ladislava Sorokáče a Ondřeje Tučka, který vhodně reaguje na charakter daného prostoru a současně pouze minimálně zasahuje do parteru, což nechává prostor budoucím úpravám. Bronzová jezdecká socha je umístěna uprostřed parkové úpravy náměstí a je orientována tak, aby byla jasně viditelná a zřetelná jak z Farní, tak z Radniční ulice. Moderní pojetí sochy, zjednodušené na nezaměnitelnou plošnou siluetu státníka (vytvořenou na základě fotografie), je soudobou interpretací klasického jezdeckého pomníku. Dílo by mělo stát 3,5 milionu korun. 

Foto: eArch

Pro vítěze soutěže, sochaře Sorokáče a architekta Tučka, to není první spolupráce, mají za sebou například realizaci památníku obětem dvou totalitních režimů v pražské zahradě Ztracenka, dokončeného v loňském roce. 

Soutěž byla připravena ve spolupráci s Českou komorou architektů. Předložené návrhy posuzovala odborná porota, v níž kromě zástupců města zasedli děkan brněnské Fakulty výtvarných umění, výtvarník Milan Houser, architekt Petr Janda a ředitel Muzea umění Olomouc, historik umění Michal Soukup. Přípravy a hodnocení soutěže se účastnili také náhradník poroty, sochař Jan Zemánek a autor současné podoby Školního náměstí, architekt Milan Obenaus. Porota posuzovala nejen samotnou uměleckou hodnotu předkládaných návrhů, ale také zakomponování díla do prostoru Školního náměstí i praktické otázky investičních nákladů, údržby, trvanlivosti i vzhledu sochy v průběhu různých ročních období. Všechny návrhy budou veřejnosti představeny v létě formou výstavy v zámecké dvoraně. Termín realizace vybraného díla bude předmětem jednání s jeho autory. 

VÝSLEDKY 

1. místo: Ladislav Sorokáč, Ondřej Tuček – odměna 100 000,- Kč (návrh č. 2) 

2. místo: Václav Kocián – odměna 60 000,- Kč (návrh č. 12) 

3. místo: Radmil Beránek – odměna 40 000,- Kč (návrh č. 14) 

Čestné uznání návrhu č. 5 – Gabriela Maňáková – bez finanční odměny

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 18. 6. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři