Novinky a názory / historie a teorie

ERA21 04/2012 - Místo pro všechny

Stárnutí populace vnímáme jako negativní trend naší na výkon zaměřené společnosti. Možná nám ale stárnutí může přinést i otevření obzorů při formulaci nových výzev.

Marcela Steinbachová , 10. 10. 2012

Navrhování měst pro stárnoucí populaci, modely domovů sociální péče, design pro tělesně znevýhodněné, navrhování prostředí pro postižené stařeckou demencí… Napadá vás snad nějaké ještě méně atraktivní téma pro mladého, energií a ideály nabitého architekta na začátku kariéry?

Také jsem léta statečně odolával. A to přesně do poloviny minulého roku, kdy znenadání nastal čas začít se starat o stárnoucí rodiče. Téma, které mě ani přes jeho evidentní společenskou naléhavost dosud příliš neoslovovalo, se ze dne na den stalo velmi zásadním.

V živé diskuzi s přizvanou kurátorkou čísla Marcelou Steinbachovou jsme se následně ptali mnoha architektů a jiných odborníků na jedinou otázku: Jak a kde byste chtěli stárnout vy?

Vážení čtenáři, vážené čtenářky, inspirativní čtení vám přeje

Osamu Okamura, šéfredaktor

Sladký život?

Stárnutí populace vnímáme jako negativní trend naší na výkon zaměřené společnosti. Možná nám ale stárnutí může přinést i otevření obzorů při formulaci nových výzev. Jsou jistě lidé, kteří se těší na odpočinek v domově důchodců. Ale troufám si tvrdit, že jsou v menšině. Někteří přijmou stěhování do takového zařízení jako neodvratnou samozřejmost – nemají často ani na výběr –, někteří si je svobodně zvolí. Přesto není zcela jasné, proč se u nás stále v takové míře staví především izolované, vysokokapacitní a monofunkční objekty zmíněného nemocničního typu, když se okolní vyspělé státy zaměřují především na poskytování širokých pečovatelských služeb a na maximální integraci (nejen) stárnoucích do běžného života a místního společenství. Má to pozitivní vliv na větší psychickou pohodu, pevnější zdraví, a je to dokonce finančně výrazně výhodnější.

Města, stavby, objekty by měly být přístupné jak pro zdravé, krásné, mladé, tak i pro stárnoucí, nemohoucí či jakkoli dočasně či dlouhodobě postižené.

Je evidentní, že stárnoucí lidé se již stávají, oproti minulosti, generací sebevědomou, která ví, co chce, a nebojí se o to usilovat, generací do jisté míry finančně zajištěnou, a tedy zajímavou pro rozvoj různých investic, od výroby specifických telefonů a rychlovarných konvic až po investice do staveb určených pro aktivní stárnutí. V tomto smyslu není třeba váhat. Doufejme tedy v prozíravost nejen firem, ale i samospráv, že naše generace se již dožije větší možnosti volby.

Na dalších stránkách tohoto čísla naleznete různé typy lákavých alternativ. Nechte se prosím inspirovat. Normálností, vstřícností, otevřeností. Navrhováním pro všechny.

Marcela Steinbachová

OBSAH časopisu ERA21 4/2012

5 editorial / Marcela Steinbachová / 6 aktuality 8 recenze 10 průvodce – Severovýchodní Maďarsko aktuálně! – Brigitta Bugya 12 intro – Nebesa – Ákos Czigány 14 úvod – Města přátelská každému věku – Rozhovor Marcely Steinbachové s Johnem Beardem 15 realizace – Úprava náměstí Flagey v Bruselu – Christine Rupp-Stoppel, Daniela Reif / Latz + Partner / 16 teorie – Senioři v českých městech – Lucie Vidovićová 19 rozhovor – Šedé zlato – Rozhovor Kristiny Magasanikové, Alžběty Petrlíkové a Rada Ištoka s Janem Gehlem 23 realizace – Nube Verde. Zelená oblaka v Chile – Nicolás Adolfo Moyano Retamal 24 realizace – Městský dům NUWOG, Nový Ulm – Dietrich Fink, Thomas Jocher / Fink+Jocher Architekten und Stadtplaner / 27 realizace – Polyfunkční dům-8 v Kodani – Bjarke Ingels, Thomas Christoffersen / BIG — Bjarke Ingels Group / 30 realizace – Tulou. Experimentální cenově dostupné bydlení v Číně – Liu Xiaodu, Meng Yan / URBANUS Architecture & Design / 34 teorie – Alternativy a experimenty v bydlení pro stárnoucí populaci – David Tichý 38 realizace – Alfarezidence. Bytové domy Na Vackově v Praze – Michal Kohout, David Tichý, Zdeněk Jiran / UNIT architekti, Jiran Kohout architekti / 42 teorie – Terapeutické prostředí: přívětivost pečovatelských domů pro klienty nemocné demencí – Gesine Marquardt 44 realizace – Geriatrické centrum Santa Rita na Menorce – Manuel Ocaña Del Valle 49 realizace – Bezbariérová kancelář ve Zvolenu – Martin Repický 50 praxe – Kontrasty – Pavel Lupač 52 rozhovor – Make It Equal! Aneb proč není design pro každého – Rozhovory Ludmily Boháčové s Päivi Tahkokallio a Veronikou Loušovou 55 reportáž – The Villages, Florida, USA – Petr Kania 56 diskuze – Kde byste chtěli stárnout? 60 idea – Bílé kresby – Stanislav Kolíbal 70 trendy 80 příloha – Ergonomie pracovních míst z hlediska osvětlení a zrakové zátěže – Petr Skřehot, Jakub Marek 88 příloha – Mobiliář jako identita města – Jaroslav Sedlák 92 příloha – FOR ARCH 2012 96 příloha – Možnosti zajištění bezpečné a funkční koupelny – Dagmar Kopačková 102 příloha – Betony 21. století, betony s přidanou hodnotou – Jana Margoldová 108 příloha – Designblok 2012

Klíčová slova:

časopis ERA 21

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři