Novinky a názory / zprávy

Funkcionalistický Dům odborových svazů čeká restart. Nabídne nové byty i umělecké ateliéry, po 40 letech se zpřístupní střecha

Noví majitelé funkcionalistického Domu odborových svazů v Praze na Žižkově plánují celkovou revitalizaci této stavby. Symbolem proměny dlouho zanedbávané budovy, kterou ve 30. letech navrhli přední českoslovenští architekti Josef Havlíček a Karel Honzík jako první "pražský mrakodrap", má být také nové jméno - Dům odborových svazů tak majitelé přejmenovali na dům Radost. Úpravy domy, který je od 50. let kulturní památkou, mají ctít jeho modernistický charakter. V rámci oživení stavby dojde po 40 letech ke zpřístupnění střechy, na které vznikne nová kavárna s kulturním programem, dům nabídne také umělecké ateliéry, co-workingové prostory nebo nové byty.

Dům Radost , 20. 5. 2019

Roky zanedbávaný Dům odborových svazů, DOS, na pražském Žižkově se opět probouzí k životu. Jako symbol znovuoživení této významné funkcionalistické stavby, která je od 50. let na seznamu českých kulturních památek, se jí současní majitelé rozhodli dát nové jméno. „Pro dům jsme hledali český název s odkazem na jeho minulost. Jméno Radost v sobě obsahuje zkratku starého názvu domu, a přitom trefně kontrastuje s tím, co se v domě v posledních šedesáti letech dělo,“ popisuje iniciátor oživení domu Martin Louda, který stojí společně s podnikatelem Vítězslavem Valou za celým projektem.

Po letech chátrání se dům dočká potřebných oprav, dvojice majitelů ale nemá v plánu žádné velké zásahy do současné podoby. „Chceme rozhodně zachovat původní ráz a navázat na kvalitní předválečnou funkcionalistickou architekturu, kterou bylo Česko známé po celém světě,“ vysvětluje Louda. Přestavbu jednoho z nejvýznamnějších funkcionalistických domů v Praze konzultují vlastníci s předními českými architekty. „Uvědomujeme si, jakou má dům pro lokalitu hodnotu. Budova je ikonickým odkazem architektů Havlíčka a Honzíka. Přejeme si pro něj proto solidní, a hlavně dlouhou budoucnost. Pro dům pracují velcí fanoušci funkcionalismu a architektury,“ doplňuje Louda.

Foto: eArch

V budově jako první opraví a znovu zpřístupní střechu. Z vrcholu jedenáctipatrového „žižkovského mrakodrapu“ se nabízí jedinečný výhled na celou Prahu. „I když je střecha navržena jako pobytová, pro veřejnost je více než 40 let nepřístupná a v současnosti není v dobrém stavu. To chceme změnit. Už teď jsme domluveni s Ondřejem Kobzou, který na ní bude pořádat různé debaty, kulturní akce a zprovozní zde také novou kavárnu,“ nastiňuje marketingová manažerka Veronika Holčáková.  

Ve spodní části domu Radost vzniknou ateliéry pro umělce, moderně vybavené kino nebo coworkingová kavárna. Prostory v přízemí budou moci lidé využít pro setkávání s přáteli i pro pracovní schůzky. V horních patrech zůstanou kanceláře, v plánu jsou také byty. Dům Radost tak bude otevřeným a živým prostorem pro všechny aktivní, kreativní a nápadité lidi.

Foto: eArch

  • autor: Dům Radost *
  • publikováno: * 20. 5. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

funkcionalismus Praha Žižkov

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři