Novinky a názory / zprávy

Hluk v open space kancelářích snižuje produktivitu a duševní pohodu. Pomoci mohou akustická řešení

Ráno – budík, rychlovarná konvice, rádio, silniční doprava a šum města. Hluk je jednoduše všude kolem nás. Značnou část našeho života navíc často trávíme v hlučných kancelářích, což přispívá k narušování koncentrace a zpomalování pracovního tempa. Proto se může role architektury a interiérového designu zdát větší než kdy předtím. Jak pomoci akustické pohodě uvnitř budov?

Ecophon , 25. 6. 2018

Příjemné kancelářské prostředí patří k základním předpokladům spokojenosti a produktivity zaměstnanců. Obzvláště v současnosti, kdy nezaměstnanost dosahuje rekordního minima, jsou přívětivé pracovní podmínky klíčovým faktorem pro budování úspěšných firem. K rozhodujícím ukazatelům se řadí také hladina hluku, se kterou je potřeba v moderních open space kancelářích počítat. Studie přímo dokazují, že hluk v open space kancelářích snižuje produktivitu. Dokonce 57 % zaměstnanců uvádí, že hluk patří k hlavním narušitelům koncentrace na pracovišti.

Optimální hladina hluku v kancelářských prostorách by se měla pohybovat mezi 50–60 dB. Pro pobyt v domácím interiéru se doporučuje rozmezí 35–40 dB. Například v nemocničním prostředí ale tato hodnota dosahuje v denních hodinách v průměru 72 dB, přitom akusticky ošetřené prostředí může urychlit rekonvalescenci nemocných. Jen pro srovnání – sbíječka na vzdálenost 10 metrů vydává hluk 90 dB, hlučná ulice 75 dB.

Vzniku hluku lze jen těžko zabránit. Je ale možné jej efektivně utlumit. Řešení pro zlepšení zvukově rušivého prostředí představuje instalace prostorové akustiky do interiérů – kanceláří, kaváren, restaurací atd. Tyto prvky se už nevyrábí za účelem pouhého naplnění funkce, ale mohou zároveň sloužit i jako vkusný doplněk. Mimo to jsou dostupné v široké škále barevných provedení.  

Akustická řešení jako součást designu interiéru

S použitím volně zavěšených prvků z řady Ecophon SoloTM je možné dosáhnout flexibility a volnosti při akustických designových řešeních. Tento typ podhledů přispívá ke zlepšení akustiky místnosti, zejména díky vysoké absorpci zvuku a ohybovému efektu zvukových vln.

Volně zavěšené akustické prvky mohou být instalovány do pracovních kanceláří typu „open-space“, restaurací, obchodních center nebo jiných míst, která jsou rozlehlá a hlučná, a proto vyžadují taková akustická řešení, aby byly zajištěny vhodné podmínky pro komunikaci, soustředění i odpočinek. Jejich použití doporučujeme také do recepcí, informačních center nebo odpočinkových zón nacházejících v nákupních centrech.

soloFoto: eArch
 

V zařízeních, kde je instalován strop s aktivovaným chlazením TABS (aktivace betonového jádra) není možné použít klasické celoplošné akustické podhledy. Právě pro tento případ nabízí Ecophon řešení v podobě akustických volně zavěšených prvků Baffle.

Nejkomplexnější akustická řada Ecophon FocusTMzahrnuje širokou škálu provedení hran panelů, výškových přechodů a zakončovacích prvků včetně možností instalace. Novinkou v řadě je FocusTMEz – tak trochu jiný po(d)hled.

focusFoto: eArch

 

  • autor: Ecophon *
  • publikováno: * 25. 6. 2018
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

akustika

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři