Novinky a názory / zprávy

Výstava „Dientzenhoferova Portheimka” představí osudy barokního klenotu Smíchova

Barokní letohrádek. Dříve uprostřed zahrad, nyní v srdci Smíchova Foto: Městská část Praha 5

Městská část Praha 5 připravila expozici, která návštěvníky seznámí s příběhem letohrádku Portheimka na pozadí společenských a kulturních proměn tří století. Výstava je instalována v galerijních prostorách přímo v barokní budově od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Pro veřejnost bude otevřena od 7. září až do 29. listopadu.

Městská část Praha 5 , 14. 9. 2023

Historie Portheimky se píše od dvacátých let 18. století, kdy ji slavný stavitel vybudoval pro svou rodinu. Letos zde byla obnovena pravidelná výstavní činnost v režii městské části, a tak aktuální expozice symbolicky zahajuje novou kapitolu provozu objektu. Autorem výstavy je Pavel Fabini, který ji se svými spolupracovníky rozdělil do tří základních částí. Ty se postupně zaměřují na původní podobu letohrádku a osobu jeho tvůrce K. I. Dientzenhofera a na rokokovou éru stavby za majitelů z rodu Buquoyů, kteří také založili přilehlou zahradu. Poslední část se zabývá dramatickým děním v 19. a 20. století, kdy zde sídlili Porgesové z Portheimu a později došlo k zásadním proměnám využití památky. 

„Jedná se o zcela originální výstavu, kvůli které byl dokonce proveden základní archivní výzkum. Díky tomu se návštěvník na téměř třech desítkách panelů dozví i zcela nové informace o historii Portheimky a osobnosti K. I. Dientzenhofera, který patřil k nejvýznamnější architektům a stavitelům barokního slohu,“ popisuje historik Pavel Fabini. Tvůrcům výstavy se navíc podařilo pro tento účel zapůjčit dosud nevystavená dobová umělecká díla. Návštěvníci se tak mohou těšit na nevšední zážitek každodennosti a duchovního světa tereziánské epochy.

„Dientzenhoferův letohrádek je unikátní architektonické a umělecky koncipované dílo, které svým významem přesahuje naši městskou část. Mám radost, že se nám zde podařilo oživit výstavní tradici, navíc takto stylově, kdy je hlavním exponátem samotná stavba. Návštěvníci si díky tomu mohou prohlédnout i dochovaný mramorový sál s původní nástropní freskou od malíře Václava Vavřince Reinera,“ doplňuje Štěpán Rattay (Piráti), radní pro kulturu městské části Praha 5.

Tématu výstavy, kterou smíchovská radnice realizovala ve spolupráci se společností Czech Archives, se bude věnovat rovněž bohatý doprovodný program. Ten zahrnuje komentované prohlídky s autory expozice a vycházky po stopách Dientzenhoferova díla, na něž v říjnu a listopadu naváže série přednášek předních odborníků na oblasti spjaté s historií letohrádku. Výstava je přístupná denně kromě pondělí od 13.00 do 18.00 hodin, vstup je zdarma.

  • autor: Městská část Praha 5 *
  • publikováno: * 14. 9. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři