Novinky a názory / zprávy

Výstava Louis Kahn – The Power of Architecture

V Londýnském Design muzeu právě probíhá výstava Louis Kahn - The Power of Architecture, kterou bylo dříve možné vidět například v Rotterdamské galerii Het Nieuwe Instituut, nebo ve Vitra design muzeu ve Weilu nad Rýnem. Výstava představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších světových architektů 20. století. Úspěch výstavy ukazuje, že Kahnova tvorba stále ovlivňuje další generace architektů.

Michal Jedlička , 15. 8. 2014

K vidění jsou kromě projektů též architektovy skici, kresby z cest, osobní předměty i rozhovory s dalšími významnými architekty o Kahnově odkazu. Expozice též jako by přinášela okno do jiného světa. V kontrastu s dnešní dobou, kdy je proces stavění ovlivněn hlavně ekonomickou strategií, ukazuje výstava monumentalitu, silnou symboliku a nadčasovou krásu Kahnových staveb.

Výstavu tvoří šest témat (město, věda, krajina, dům, společenství, věčná současnost), která též sama o sobě hovoří o vývoji Kahnova života a tvorby. První téma - město - se vztahuje ke Kahnově rodné Filadelfii, kde vystudoval architekturu a následně založil vlastní kancelář. Zde vzniklo též několik nerealizovaných urbanistických projektů. Právě Filadelfii Kahn nazýval "the city of opportunities" (město příležitostí) a váže se k ní jeho citát: :"A CITY IS A PLACE WHERE SMALL BOY AS HE WALKS THROUGH IT MAY SEE SOMETHING THAT WILL TELL HIM WHAT HE WANTS TO DO HIS WHOLE LIFE".

Druhé téma - věda - zachycuje období, kdy Kahn vyučoval na Yale university. Tam byl ovlivněn architekty Buckminstrem Fullerem a Anne Tyngem. Právě s architetektem Anne Tyngem vytvořil Kahn v letech 1952-57 utopický projekt prostorové struktury nazvaný City tower project. Bylo zřejmé, že projekt, kterým se následně inspirovalo i japonské hnutí metabolistů v čele s Kisho Kurokawou, výrazně předčil svou dobu. Podobné řešení bylo poprvé realizováno o několik desítek let později. Další témata hovoří například o Kahnově silném vztahu ke krajině, který je zřejmý již z architektových kreseb a skic. Koncem 50. Let se Kahn stává světově uznávaným architektem a navrhuje muzea, laboratoře, školy, kostely a dále i národní parlament.

Na výstavě jsou k vidění Kahnovy známé projekty jako je Exeter Library v New Hampshire (1965-72), Salk institute v kalifornii (1959-1965) nebo například replika sedačky Norman a Doris z Kahnova Fisher house v Pensylvánii zapůjčená z Vitra design muzea.

Závěr výstavy tvoří dva nejvýznamnější architektovy projekty a to budova národního shromáždění v Bangladéši (1962-82) a indický institut managementu (1970-74). Tyto dva monumentální projekty úchvatného měřítka dělají důstojnou tečku za koncem výstavy stejně jako za Kahnovou tvorbou.

Autenticitu výstavě dodává spousta osobních předmětů z architektova života. K vidění jsou kresby z cest, hlavně z Itálie, Řecka a Egypta, kde Kahn obdivoval monumentalitu dávné architektury. Dále jsou k vidění osobní doklady, skicáky, zápisníky, dochovalý diář z roku 1972 nebo třeba autoportrét ve věku 29 let. Výstavu dále doplňuje série rozhovorů se světovými architekty jako např. Frank Gehry, Peter Zumthor nebo Sou Fujimoto, kteří hovoří o Kahnově odkaze.

K výstavě probíhá též doprovodný program obsahující například promítání filmu My architect, který natočil Kahnův syn o svém otci, přednášky, vycházky po londýnské architektuře inspirované Kahnem nebo debata, které se účastní Deyan Sudjic, ředitel Design musea v Londýně a Jacques Herzog, architekt z renomovaného švýcarského studia Herzog & de Meuron.

Název výstavy: Louis Kahn – The Power of Architecture

Organizátor: Design museum

Datum konání: 9.července – 12.října 2014

Adresa: Shad Thames, London SE1, UK

Web: http://designmuseum.org/exhibitions/2014/louis-kahn

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři