Ekologické modulární učebny pro Havaj

Středa, 6. Listopad 2013 - 0:00
| Napsal:

Ekologický, mobilní, prefabrikovaný systém úsporných učeben, který navrhl americký ateliér Anderson Anderson Architecture, získal v soutěži Holcim Awards čestné uznání Acknowledgement Prize.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Mark Anderson, Peter Anderson
Ateliér Anderson Anderson Architecture
Světadíl Amerika
Země Spojené státy americké
Město Honolulu
Datum projektu 2011

Tato mobilní učebna je tvořena prefabrikovanými moduly, které mohou být složeny do různých velikostí v libovolné lokalitě na Havaji nebo kdekoli jinde. Její tvar a konstrukční princip byl vyvinut právě pro tento účel, proto bylo použito lehkých materiálů jako je ocelový plech, pěněné sendvičové podlahy, dřevěné rámy a panely z přírodních recyklovaných rýžových listů.

Energetický koncept je založen na soustavě několika systémů - střešních fotovoltaických panelů, podzemních zásobnících, ve kterých se chladí voda. Dále je zde malá větrná elektrárna plnící funkci přídavného zdroje elektřiny. Tvar střechy zajišťuje přístup denního světla a přirozenou ventilaci, čímž je snížena energetická spotřeba objektu. Navíc jsou všechny systémy monitorovány a data sdílena přes internet. Energeticky neutrální mobilní učebna využívá vyvážené postupy, které mají za cíl dosažení vysoké výrobní a transportní efektivity a nízkých nákladů na provoz a údržbu.

Porota na projektu ocenila celkový koncept, který má vysokou naučnou hodnotu. Vedle své přenosnosti i na velké vzdálenosti a svých prostorových a provozních kvalit je to zároveň názorná učebnice, jejíž technické systémy jsou přímo viditelné, včetně o plánovaného monitoringu výkonu, publikovaného na internetové síti.

Jedná se o jakousi experimentální laboratoř, která zároveň plní užitečnou funkci. Bohužel se jedná pouze o nerealizovaný projekt, takže zatím nelze potvrdit správnost a účinnost navrhovaných systémů. Jisté však je, že dříve či později se otázka šetrnosti vůči přírodě stane samozřejmou součástí procesu stavění, a proto je nutné ji přijmout a věnovat jí pozornost co nejdříve.

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.