Yes is more: Archikomiks vývoje architektury

Středa, 6. Leden 2010 - 1:00
| Napsal:
Yes is more je populární a čtivý manifest architektury, jež se stává svou komplexností jedním z nejrelevantnějších oborů 21.století, vstřebávající a odpovídájící na řadu otázek globalizovaného světa.

Yes is more je populární a čtivý manifest architektury, jež se stává svou komplexností jedním z nejrelevantnějších oborů 21.století, vstřebávající a odpovídájící na řadu otázek globalizovaného světa. Na výstavě a v knize ukazují B.I.G. jak na základě různorodých požadavků, složitých pravidel a znalostí společenského charakteru pracují s konceptem, jak zhmotňují řešení uměleckými postupy; řešení, jež znovu a znovu přitahují pozornost široké veřejnosti, stejně jako respekt nadšenců celého světa. Yes is more komunikuje přesně v tomto duchu – kombinuje elitní prvky s populárními – nechává výjimečné zazářit skrze banalitu. Divák je tak přizván do světa postupů, metod a výsledků práce B.I.G. pomocí širokým vrstvám nejsrozumitelnějšího prostředku komunikace – komiksového obrázku.

Kent Martinussen, Architect, CEO, Danish Architecture Centre

 

Yes is more“ je první monografií tohoto druhu zaměřenou výhradně na pionýrskou činnost kodaňského BIG, týmu architektů, designérů a myslitelů působících na poli architektury, urbanismu, výzkumu a vývoje.

Narozdíl od klasických monografií z oblasti architektury je tato kniha větší měrou manifestem populární kultury. Metody, postupy a konceptuální přístup B.I.G. k architektuře představuje jako natolik nekonvenční, neočekávané a plodné, jako je svět, v němž BIG působí a jehož poselství stvrzuje jako stálá ozvěna halasným ANO.

BIG svými projekty opakovaně přitahuje pozornost veřejnosti a několikrát rozpoutal politickou debatu. Například návrhem tříkilometrového pásu sociálního bydlení vinoucího se kolem fotbalových hřišť v Kodani; projektem na sjednocení všech přístavních aktivit Dánska v superpřístavu ve tvaru hvězdy umístěném podél mostu spojujícího Dánsko s Německem; a nedávno návrhem přesunout dánský národní symbol, Malou mořskou vílu, na půl roku do Číny, kde by na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji tvořila součást dánského pavilónu. A chystají se to udělat!

 

 

Yes Is More: An Archicomic on Architectural Evolution
autor: Bjarke Ingels
nakladatelství: Taschen
rok vydání: 2009
běžná cena: 549,- Kč s DPH
naše cena: 494,- Kč s DPH    >> ESHOP.EARCH.CZ
jazyk: anglický
25,5 x 16,5 x 2,5 cm, vazba brožovaná bez přebalu, 395 stran

 

Klíčová slova: