Architektura / bytové domy

Alpská chata Monte Rosa | Finalista globální soutěže Holcim Awards 2009

Finalista soutěže Global Holcim Awards, Švýcar Prof. Andrea Deplazes, navrhl na jednom z mnoha vrcholků švýcarských Alp jedinečnou pětipatrovou chatu, která své návštěvníky ohromí jak svým tvarovým řešením, fasádou, tak extrémním umístěním s výhledem na jeden z nejhezčích vrcholků světa Matterhorn.

Andrea Deplazes , 15. 2. 2011

Zvláštností nové chaty Monte Rosa, která patří alpskému klubu Swiss Alpine Club (SAC), je její autonomie v srdci choulostivé krajiny, oblasti s extrémními klimatickými podmínkami, daleko od pohodlných civilizovaných distribučních sítí. Chata je v "nádherné izolaci" od zdánlivě divoké přírody a městské kultury - to se týká výroby,  logistiky, soběstačné infrastruktury a provozu chaty. Budova je pětipodlažní, složená z dřevěných dílů opracovaných na soustruhu. Mechanický výrobní proces umožňuje za pomoci počítače používat tradiční stavební metodu, jako je tzv. „fachwerk“  s geometricky složitými dřevěnými spoji. Výsledkem je široká škála možností pro využití dřeva. Koncept vysoce izolované fasády vychází z potřeby úspory i výroby energie. Fasetový kovový povrch je obložený fotovoltaickými panely, které budově poskytují nezbytnou provozní energii. Spirálovitý skleněný pás  sleduje sluneční paprsky a vede pasivní energii do prostoru jídelny. Celá budova je zvnějšku ovinutá vzestupným kaskádovitým schodištěm a návštěvníkům tak nabízí nádherný panoramatický výhled.

Etapa I: výuka

Studio Monte Rosa bylo založeno při příležitosti  150. výročí organizace ETH Zurich. Vzniklo v oddělení architektury v rámci této organizace, a to za účelem plánování a realizace nové chaty Monte Rosa. Studenti se po dobu čtyř semestrů prostřídávali ve zformovaných návrhářských týmech . Projektová výuka zahrnovala plánování od koncepce až k dočasnému stavebnímu projektu. Zvláštní význam byl dán interdisciplinární spolupráci se specialisty a odbornými projektanty. Didaktický koncept byl založen na vytvoření umělé nouzové situace a výsledek byl zaměřen na soběstačné řešení. Po dvouletém vývojovém procesu byl tento výjimečný projekt doporučen porotou k realizaci.

Etapa II: výzkum

Ve druhé fázi byli pracovníci  z oddělení architektury a dalších zainteresovaných oddělení organizace ETH Zurich zformováni do výzkumné společnosti se zaměřením na průzkum a vývoj. Velkým úkolem bylo zapojení a sloučení znalostí nejnovějších technologií a výzkumu ve stavebnictví do projektu chaty Monte Rosa. Všechny výsledky výzkumu a vývoje projektu jsou zaměřeny na různé aspekty udržitelnosti a jsou určeny k využití i v jiných projektech.

Etapa III: realizace

Zahájení práce na novém objektu chaty Monte Rosa bylo naplánováno na začátek léta 2008 a inaugurace pak na léto 2009.

Vedoucí projektu: Prof. Meinrad K. Eberle, ETH Zurich Klient: Swiss Alpine Club (SAC)

Přeložila Dita Diene

Více informací o tomto projektu zde.

Pro bližší informace o soutěži Holcim Awards a přihlášení vlastního projektu se podívejte www.HolcimAwards.org.

  • Autoři: Andrea Deplazes
  • Země: Švýcarsko
  • Město: Zermatt
  • Ulice, číslo: Bahnhofstrasse 80
  • PSČ: 3920
  • Realizace: 2009

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři