Architektura / rodinné domy

Chata u jezera

Vodní hladina, písek, borový les a chata, která do tohoto prostředí pasuje jak použitými materiály, tak svou barevností, jako kdyby sem zcela přirozeně patřila. Ticho, klid, jen šplouchání vody a stavba, která toto plně respektuje, ale zároveň se nestydí a tvoří příjemné zpestření tohoto přírodního zákoutí.

FAM Architekti , 20. 10. 2014

Náhrada starší chaty na břehu jezera v borovicovém lese respektuje unikátní přírodní charakter místa a kopíruje zastavěnou stopu původního objektu. Cílem stavby bylo vytvořit prostor k celoroční rekreaci včetně souvisejícího zázemí, a to vše v minimální typologii a v maximálním propojení s jezerem.

Hmota stavby je koncipována jako lehká, s ohledem na funkční nároky a nejcennější výhledy z interiéru do okolí. Štít svou výškou kompozičně navazuje na stávající kotevní molo, jehož směrovou osu jezero - pevnina pohledově ukončuje. Potvrzuje se tím význam mola jako hlavního přístupu z protějšího břehu jachtou po vodní hladině. Alternativní přístup k objektu je pak pěšky nebo automobilem po lesní cestě.

Do objektu se vstupuje po vnějším schodišti posuvným oknem. Interiér je řešen jako kontinuální obytný prostor otevřený do podkroví. Do prostoru je vestavěna galerie na spaní, pod níž je v černém boxu umístěno kompaktní hygienické a kuchyňské zázemí. Hlavní stěna v interiéru je hluboká skříň s největšími úložnými kapacitami, do které je vestavěna krbová vložka. Celý interiér je materiálově sjednocen obkladem z drásaných smrkových palubek opatřených bílým olejem. Podlaha je bezespará stěrka s barvou navazující na pískový povrch břehu jezera.

Exteriér stavby respektuje ráz krajiny a inspiruje se ve svém přírodním okolí. Přestavba je navržena jako dřevěná, s jednoduchým opláštěním s vertikálně kladenými dřevěnými latěmi, které odrážejí vertikalitu přilehlých kmenů borovic. Bezpečnost stavby v období mimo užívání je řešena pohyblivými nebo pevnými okenicemi, které jsou opláštěny identickými latěmi jako je plášť stavby.

Specialisté TZB: Milan Maštálka, Zdeněk Slavík, Vratislav BílekRozpočet: Jiří Sedláček - ProposHlavní dodavatel stavby: Vittore, s.r.o.Dodavatel interiéru: Bernt InterieryDodavatel zámečnických konstrukcí: Zámečnictví TočimonOsvětlení: Profilighting, s.r.o.Tepelné ztáty: 2.7kW

Autor fotografií: Tomáš Balej

Klíčová slova:

chata

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři