Architektura / bytové domy

Činžák, osmipatrový dřevěný činžák

Obytný dům, který vznikl ve finském Jyväskylä, si kombinací stavební metody, způsobu financování a prodeje i zasazením do krajiny klade za cíl dosáhnout environmentální a společenské udržitelnosti. Společným jmenovatelem finanční efektivity i nevídaných konstrukčních vlastností se zde stává dřevo, konkrétně prefabrikované CLT moduly. A pozadu nezůstalo ani samotné architektonické provedení budovy. Možná i proto se stal obytný dům Puukuokka jedním z finalistů Mies van der Rohe Award.

OOPEAA Office for Peripheral Architecture , 22. 2. 2017

Obytný dům Puukuokka 1 je prvním finským osmipatrovým dřevěným bytovým domem. Za cíl si klade poskytnout trvale udržitelné a cenově dostupné bydlení při zachování vysokého standardu života a zároveň se snaží prověřit potenciál prefabrikovaných CLT panelů. Dům již zvítězil v několika architektonických soutěžích, např. ve Finlandia Prize for Architecture nebo Resident Act of the Year 2015.

Celý obytný soubor Puukuokka bude sestávat ze tří 6–8patrových budov. Představovaný dům je prvním z nich. Stavba se snaží kombinovat vřelost a soukromí rodinného sídla s poloveřejným charakterem společných prostor. Městský regulační plán byl zároveň přizpůsoben tak, aby si sdílené prostory mohly zachovat prostornost a otevřenost bez toho, aby bylo potřeba přistupovat ke kompromisům a omezovat rozměry jednotlivých bytů.

Bytový komplex Puukuokka slouží jako pilotní projekt, jehož záměrem je mimo jiné rozvoj a testování prefabrikovaných CLT modulů. Práce s CLT panely umožnila uskutečnění několika důležitých aspektů stavby: díky nim mohly vzniknout prostorné a prosvětlené chodby a atria, ve kterých se dá zároveň zachovat příjemná teplota, to vše při relativní energetické úspornosti. Izolační kvality dřevěného masivu dovolují nezávislou kontrolu vytápění jednotlivých bytů; užití CLT panelů umožnilo také vedení tepla, vody, elektřiny a ventilace zdmi veřejných chodeb, což usnadňuje jejich údržbu, ale také dalo prostor k celkově účelnému uspořádání celého objektu.

Samotná nosná konstrukce domu je z masivního dřeva složeného z prefabrikovaných smrkových CLT panelů. Každý byt se skládá ze dvou modulů, z nichž jeden obsahuje obývací pokoj, ložnici a balkón a druhý koupelnu, kuchyni a předsíň. Stavění s pomocí prefabrikátů dovolilo snížit dobu výstavby na pouhých 6 měsíců a redukovat tak i čas, kdy je stavba vystavena nepříznivým klimatickým podmínkám. Ve výsledku se zlepšila kvalita provedení celého domu. Za pozornost stojí, že bez CLT panelů by nebylo možné zhotovit nosnou konstrukci ze dřeva. Stavění z modulů má pak v případě finského obytného souboru i svůj sociální aspekt – díly pro obytný soubor Puukuokka byly vyrobeny v továrně jen dvě hodiny od místa stavby.

Budova stojí na betonovém základu, v suterénu se nachází parkoviště. Protože obytný soubor nechtěl narušovat přirozený kopcovitý terén celého místa, během stavby základů zůstalo zachováno tolik skalního podloží, kolik jen bylo možné. Budova ve výsledku kopíruje průběh vrstevnice, aby vlastní podloží i okolní vegetaci narušovala jen minimálně.

Tvůrci stavby vyzdvihují užití dřeva jako lokálně dostupný, obnovitelný a recyklovatelný konstrukční materiál, jehož opatření nejenže produkuje minimum emisí, ale zároveň v sobě dokáže oxid uhličitý skladovat.

Obytný komplex má i zajímavý sociální aspekt: je financován systémem lease-to-own, tedy nabýváním vlastnictví bytu postupným splácením. Tímto krokem mají být podpořeny sociální udržitelnost a soudržnost komunity. V případě Puukuokka klient nejprve zaplatí pouze 7% zálohu, díky čemuž dosáhne na státem garantovanou půjčku, a postupným splácením v průběhu následujících 20 let se stává plným vlastníkem bytu. Jeho výsledná cena je přitom stanovena již při podpisu nájemní smlouvy.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři