Architektura / interiér

Funkční a designová řešení interiérů dvou malých pražských bytů

Vyřešit dispozici a vybavení malého bytu tak, aby vše fungovalo a prostor nepůsobil příliš stísněně, je pokaždé velká výzva. Designérka Aneta Vičánková ze studia Prostor Interiors má takových bytů na kontě několik. Jak interiér bytu v developerském projektu na pražském Krejcárku, tak i zrekonstruovaný byt na Pankráci spojují podobné principy.

EARCH.CZ , 18. 11. 2020

Minimalistický byt pro svobodného muže

„Návrh interiéru bytu na pražském Krejcárku spočíval v tom, abychom do 33 metrů čtverečních včetně chodby a koupelny vměstnali vše potřebné a přesto si byt zachoval svoji vzdušnost,“ vysvětluje základní cíl projektu interiérová designérka Aneta Vičánková. Řešení bytu se přitom snažila přizpůsobit potřebám mladého muže, který v současnosti žije sám – velikostně ani dispozičně tak tento byt není určený pro rodinné bydlení. Do budoucna se počítá s pronajímáním bytu. Důležitou součástí řešení interiéru bylo například najít vhodný prostor pro pracovní kout.

 

Vičánková-Krejcárek

 

Všechny zóny v jedné místnosti

Všechny zóny bytu se nacházejí v jedné místnosti, designérka proto do celého prostoru navrhla vestavěný nábytek v jednotném dekoru, což umocňuje vnímání bytu jako jednotného celku, který charakterizuje moderní minimalistický styl. Tomu napomáhají i použité podlahové stěrky v galerii loftu.

V rámci hlavního obytného prostoru bylo potřeba vyřešit základní prostor pro vaření i stolování a místo pro odpočinek. Úspornou kuchyňskou linku tak doplňuje bar sloužící zároveň jako jídelní stůl i pracovní plocha. Kuchyňskou pracovní desku včetně povrchu baru tvoří tvrzený kámen TechniStone, jehož dekor zároveň ladí s použitým nábytkem.

Kamenná pracovní deska má velkou výhodu v možnosti upevnění dřezu pod pracovní desku, což uživatelé ocení především při úklidu. Výhodu představují také vyfrézované drážky se spádem do dřezu, které nahradí odkapovou část dřezu bez ztráty pracovní plochy, což je významný benefit právě u malých kuchyní.

 

Vičánková-Krejcárek

 

Monochromní barevnost s doplňky

Zásadním kritériem pro odlišný přístup k řešení interiéru bytu na pražské Pankráci bylo to, že se nejednalo o novostavbu, ale o rekonstrukci staršího bytu. Jsou v něm zachovány parkety i vložené dřevěné patro sloužící ke spaní, které ale získalo nový kabát v podobě sádrokartonového obkladu pro dosažení čistějších linií spolu s novou podobou obývacího pokoje. Kontrast k modernímu pojetí bytu v jednotné bílé barevnosti představuje historické zrcadlo, které bylo součástí původního vybavení bytu. Návrh barevnosti i řešení nábytku pak odpovídá zásadám, které autorka uplatnila již u bytu na Krejcárku. Monochromní barevnost nábytku, čisté plochy a linie procházející celým bytem podtrhuje v tomto případě osvětlení skryté v úrovni sádrokartonového podhledu či podsvícení kuchyňské linky v místě soklu. Osvětlovací LED pásky jsou umístěné rovněž uvnitř zásuvek, kde se automaticky rozsvítí při jejich otevření.

 

Vičánková - Pankrác

 

Triky pro malé prostory

Zajištění dostatku úložných prostor při zachování vzdušnosti je v případě malých bytů vždy oříšek. V pankráckém bytě jej autoři vyřešili pomocí vestavné skříně umístěné v obývacím pokoji za velkoplošným zrcadlem, které navíc celý obytný prostor opticky zvětšuje.

S převládající bílou barvou interiéru kontrastují různé doplňky, kromě zmíněného zrcadla jde o designové zlaté křeslo nebo konferenční stolek z tvrzeného kamene Technistone na kovové podnoži v černé barvě. Kontrastní černé prvky nalezneme dále v podobě černých rámů obrazů, pracovního stolu a dalších drobných dekorativních předmětů.

 

Vičánková - Pankrác

 

Za zmínku stojí také malá koupelna, kam se díky nápaditému řešení podařilo vměstnat sprchový kout, toaletu, umyvadlo i velký úložný prostor ukrývající ohřívač vody, koš na prádlo a toaletní potřeby, to vše na necelých 2,5 metrech čtverečních. Prostoru opticky opět napomáhá velké zrcadlo a také obklad ve světlém odstínu. Snadnější pohyb v malých prostorech pak umožňují posuvné dveře oddělující koupelnu od sousední kuchyně.

 

Vičánková - Pankrác

 

Tento článek vznikl za podpory společnosti Technistone.

Společnost Technistone patří k celosvětově uznávaným a úspěšným výrobcům tvrzeného kamene. Svoji pozici získal především díky mnohaletým zkušenostem v oboru. Základem materiálu TechniStone® jsou ve více než 90 % přírodní suroviny v podobě nejrůznějších písků, jemných až hrubých frakcí křemene či žuly. Vývoj nových barev reflektuje aktuální designové trendy, zákaznické preference lokálních odbytišť, ale z velké části je inspirován pestrou a živelnou tváří přírody. Její krása zachycena do vysoce odolných velkoformátových desek přináší harmonii i pocit luxusu. TechniStone® je materiál vyrobený lidmi pro lidi, pro své vlastnosti je vyhledáván profesionály z celého světa a nabízí široké použití v soukromých i komerčních projektech. Nejčastěji se tvrzený kámen TechniStone®využívá pro výrobu kuchyňských pracovních desek, koupelnových desek a obkladů. Dále je výborným materiálem pro dlažbu, schodiště, stoly, bary, recepce a designové dekorativní prvky interiéru.

 

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 18. 11. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři