Architektura / občanské stavby

Přístavba pokladny a schodiště k Bílé věži v Hradci Králové

Bílá věž má renesanční rodokmen, byla vystavena mezi léty 1574–1581 a pne se do výšky úctyhodných 72 metrů. V její zvonici trůní údajně druhý největší zvon v Čechách – sv. Augustin – a dále vyniká mohutným ochozem a hodinami. Jako taková patří k nejvýznamnějším historickým stavbám v Hradci Králové. V 80. letech přitom prošla rekonstrukcí, která sice na jednu stranu stabilizovala statiku věže, zároveň ale památku připravila o množství původních detailů a nevhodným způsobem spárování a injektáží narušila historické materiály, čímž zavdala k dlouhotrvajícím problémům. K věži byla v té době také přistavena nevyhovující pokladna. Věž proto již dlouho volala po další přestavbě, které se nakonec zhostil ateliér architekti chmelík & partneři. Jednalo se o šťastnou volbu, stavba se letos umístila první v Ceně Klubu Za starou Prahu a vyhrála i Grand Prix obce architektů 2016.

Josef Řídký , 20. 4. 2017

Během rekonstrukce byly opraveny všechny poškozené části, valná většina kamenných prvků v exteriéru budovy, zdění v interiéru, ale i samotné hodiny nebo dřevěná konstrukce zvonu. Zvonová stolice, jejíž některé části se ukázaly být v havarijním stavu, byla potom rekonstruována původními tesařskými postupy. Tesaři přitom nové trámy připravovali přímo na ulici, hned při protilehlé katedrále, čímž se rekonstrukce povýšila na městskou událost. Krytina pod střešní bání byla nahrazena skleněným podhledem, takže z ochozu se nabízí i nezvyklý vertikální výhled, vzhůru na krovovou konstrukci.

Zcela současnou vrstvou, původním vkladem architektů rekonstrukce, jsou především schodiště a nová stavba pokladny. Přístavbu představuje 3podlažní objekt s technickým zázemím, novým vstupem, pokladnou a infocentrem. Ten stojí na půdorysu starší pokladny z 80. let, má železobetonovou konstrukci a povrchy z pohledového betonu. Východní stěnu má cihlovou, díky čemuž nenásilně vstupuje mezi věž a protilehlou cihlovou katedrálu. Jižní stěně dominuje skleněná zeď přes dvě podlaží, jež, ačkoliv je zcela současná, zrcadlí své okolí a svou moderností tak jenom podtrhuje celkový soulad všech historických vrstev.

Do věže se vstupuje přes přístavbu, ve třetím patře. Původní nevhodné komunikace nahradila velice subtilní ocelová konstrukce zakotvená v kamenném a cihelném zdivu tak, aby původní materiály zároveň neznehodnocovala. Stupně a podesty jsou dubové. Podesty jsou ze spodní strany kryty podhledem z děrovaného plechu, v němž jsou vsazeny svítidla. Všechny díly interiéru jsou laděny do tmavých barev, především pak do kovářské černé. Každý stupeň schodiště je podsvícen LED páskem s barevným spektrem.

K zajímavostem rekonstrukce patří ještě skleněný model Bílé věže, umístěný v nově zpřístupněném prostoru ve druhém podlaží, nebo interaktivní tabule sahající přes celkem tři patra. Každá část věže nabízí silný smyslový, ať už prostorový, nebo audiovizuální zážitek a z celé návštěvy tak činí intenzivní zkušenost. A tak i když platí, že se ve věžích nakonec každý těší především na vyhlídku, Bílá věž cestou vzhůru nabízí mnohem více.

 • Autoři: Jaromír Chmelík
 • Ateliér: architekti chmelík & partneři
 • Spolupráce: Arch Design Project, a.s.
 • Země: Česká republika
 • Stavebník: BAK stavební společnost, a.s.
 • Generální dodavatel: RenoArt, s.r.o.
 • Město: Hradec Králové
 • Ulice, číslo: Franušova 168/1
 • PSČ: 500 03
 • Suma: 52 792 833.00
 • Měna: CZK
 • Datum projektu: 2013
 • Realizace: 2015
 • Poznámka: Cena bez DPH

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři