design /

Favorit, TON, Halabala. Galerie Českých center mapuje století českého designu

Galerie Českých center v Rytířské ulici vystavuje průřez českým designem od kubismu po 21. století. Pražská etapa putovní výstavy ke stému výročí republiky se chýlí ke konci, k vidění bude do konce srpna. Poté se přesune do Helsinek, Budapešti, Bratislavy a dalších evropských zemí. Výstava má podle kurátorky Ivy Knobloch zachytit život jedné malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Mezi ikonickými exponáty nechybí židle TON, kolo Favorit, nůž „rybička“, hračky od Ladislava Sutnara nebo ukázky nové vizuální identity značky Primeros.

Česká centra , 22. 8. 2018

U příležitosti 100. výročí založení Československa připravila Česká centra ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze výstavu nabízející průřez vývojem designu v českých zemích. Výstava s názvem The Story of Czech Design. From cubism to 21st century bude nyní k vidění také v Praze, a to v galerii Českých center. Podle kurátorky Ivy Knobloch se návštěvníkům výstavy nabízí jedinečná příležitost pochopit život jedné malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Koncept projektu vytvořilo Qubus design studio (Jakub Berdych Karpelis, Josef Tomšej), Iva Knobloch (UPM), Sandra Karáscony (Česká centra), a Štěpán Malovec, který je autorem nápaditého grafického designu výstavy.

„Výstava navazuje na reprezentativní publikaci Design v českých zemích 1900-2000, kterou vydalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ve spolupráci s vydavatelstvím Academia. Publikace poprvé souhrnně přibližuje vývoj designu v českých zemích.Seznamuje s pestrou sítí lidí, spolků, výrobních subjektů a dalších institucí, které se designem zabývaly a dosud zabývají,“ komentuje kurátorka Iva Knobloch.

Výběr sestává z kolekce ikon českého designu – předmětů, které jasně prokázaly svou nadčasovou kvalitu mimo jiné i tím, že se stále, či znovu vyrábějí. Expozici doplňuje brožura vycházející z již zmiňované knihy, která zachycuje stoletou historii designu v českých zemích.

designFoto: EARCH

NA VÝSTAVĚ V PRAZE 

Mezi vystavovanými díly nebude chybět klasika českého designu židle Ton, kolo Favorit z 50. let nebo slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960. Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty, a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista. Zazáří slavná dóza Krystal od Pavla Janáka, proslulá židle od Vlastimila Hofmanna, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara. Vedle ikonických exponátů budou vystaveny i obyčejné, drobné předměty každodenního života. Například kapesní nůž „rybička”, verzatilky, nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové a celá řada dalších „všedních unikátů“. Expozici uzavírá tvorba  Ronyho Plesla (pivní sklenice pro Pilsner Urquell) a ukázky zbrusu nové vizuální identity firmy Primeros odJakuba Korouše, Matěje Chabery a Tomáše Brousila, za kterou obdrželi Cenu Czech Grand Design 2017 v kategorii „GRAFICKÝ DESIGN“.

primerosFoto: EARCH

MOŽNOST ZAKOUPIT ORIGINÁLNÍ DÁRKY

Návštěvníci galerie mají mimořádnou možnost zakoupit si část vystavených exponátů od firem zvučných jmen, společnosti Modernista nebo studia Qubus design. Mezi prodejními exponáty jsou například klasické verzatilky, slavné kapesní nožíky „rybička“, hračky KOVAPU (beruška na klíček či sluníčko), nafukovací hračky Libuše Niklové.

rybičkaFoto: EARCH

PŘÍBĚH ČESKÉHO DESIGNU

Výstava vznikla při příležitosti 100. výročí oslav republiky. Pozoruhodný projekt Českých center a Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí příležitost podívat se na uplynulé století optikou historie designu. Světová premiéra výstavy se uskutečnila v Českém centru Milán v rámci Milano Design Week (17. 4. - 22. 4. 2018). Z Itálie pak dále putovala do polského Muzea designu na zámku Cieszyn (polský Těšín). Následuje uvedení na Zagreb Design Weeku  ve spolupráci se Zastupitelským úřadem ČR. V současnosti výstava probíha i paraleně v pařížském Českém centru, ve městě samotného vyhlášení Československého státu  Druhá polovina roku počítá s uvedením výstavy v Helsinkách (Helsinki Design Week), dále putuje do Budapešti a Bratislavy. 

V roce 2019 se chystá uvedení  v Bulharsku, Španělsku a Německu.

lampaFoto: EARCH

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři