design /

Náměstí švédské Uppsaly doplňuje po rekonstrukci 65 metrů dlouhá lavice z tvrzeného kamene a skla

Náměstí Forumtorget v centru švédského univerzitního města Uppsala prošlo před dvěma lety spolu s přilehlou pěší zónou celkovou revitalizací. Veřejný prostor díky tomu obohatila atypická sestava venkovního sezení vyrobená z netradiční kombinace materiálů – tvrzeného kamene a skla.

Technistone , 4. 6. 2020

ATYP VE VŠECH SMĚRECH

Před devíti lety zadalo švédské město Uppsala severně od Stockholmu výběrové řízení na revitalizaci centrálního náměstí a pěší zóny, která zahrnovala mimo jiné vytvoření místa pro sezení a relaxaci. Návštěvníci tak od jara roku 2018 mohou na vlastní kůži vyzkoušet originální venkovní posezení z dílny studia White Arkitekter, které navrhlo 65 metrů dlouhou lavici z neobvyklého materiálu. Její výrobu zajistila německá společnost Rosskopf + Partner, která se specializuje na kamenné materiály.

Organické tvary této dlouhé sestavy tvoří pomyslnou osu mezi oběma částmi náměstí. Architekti se tímto prvkem současně vypořádali s propojením rozdílných výškových úrovní chodníků. Lavice zároveň nabízí dostatek místa k sezení po obou svých stranách. Díky různému profilování lavice mohou lidé lavici využívat také pro relaxaci v leže.

3D puzzle ze skla a tvrzeného kamene

Lavička představuje jedinečný prvek městského mobiliáře především díky své trojrozměrné dimenzi. Více než 7 000 desek ze skla a tvrzeného kamene dohromady vytváří takřka umělecké dílo. Žádná jeho část není stejná, každý kus je svým tvarem jedinečný. Průhledné a neprůhledné prvky se střídají a společně tak vytváří pomalu měnící se linii. V pravidelných rozestupech vyčnívají lesklé kovové lišty, které slouží jako loketní opěrky.

K vytvoření lavice bylo použito přibližně 1100 metrů čtverečních tvrzeného kamene TechniStone® ve speciálním šedém odstínu Light Grey z exteriérové kolekce. Specialisté firmy White Arkitekter sestavili projektovou dokumentaci pomocí technologie Dsearch, která byla vyvinuta pro plánování organických nerovností jednotlivých částí a díky níž bylo možné zajistit dokonalou koordinaci vývoje digitálních návrhů. K nařezání jednotlivých dílů lavičky posloužila technologie vodního paprsku, která umožnila vytvořit dokonalý tvar dílů přesně podle technické specifikace navržené designéry.

Uppsala - 3D lavička

JEDNA VELKÁ SKLÁDAČKA

Díky svému povrchu představuje lavička výrazný prvek celého náměstí nejen ve dne, ale i v noci, kdy ji navíc prosvěcuje světelná instalace. Prvky z mléčného skla jsou podsvícené různými barvami měnícími svou intenzitu po celé délce lavice. To vytváří veselou a hravou atmosféru i příjemný pocit tepla a bezpečí všech kolemjdoucích.

„Byl to skutečně mimořádný projekt. Mezi červencem 2017 a únorem 2018 jsme vyrobili a sestavili 7 000 různě tvarovaných a odlišných kusů, byla to jedna velká skládačka. Dodržení všech parametrů a a přesné sestavení výsledného tvaru pro nás bylo skutečnou výzvou. K tomu přidejte náročné podmínky švédské zimy. Když jsem se v létě vrátil na toto místo, byl jsem neskutečně nadšený tím, že jsem mohl zažít toto dílo v jeho každodenním životě. Jsme hrdí na to, že jsme podíleli na vzniku tohoto atypického objektu, který skutečně spojuje lidi a má výrazný dopad na panorama města," prohlásil na konto celé akce projektový manažer Sandro Gieck.

Uppsala - 3D lavička

Tento článek vznikl za podpory společnosti Technistone.

Společnost Technistone patří k celosvětově uznávaným a úspěšným výrobcům tvrzeného kamene. Svoji pozici získal především díky mnohaletým zkušenostem v oboru. Základem materiálu TechniStone® jsou ve více než 90 % přírodní suroviny v podobě nejrůznějších písků, jemných až hrubých frakcí křemene či žuly. Vývoj nových barev reflektuje aktuální designové trendy, zákaznické preference lokálních odbytišť, ale z velké části je inspirován pestrou a živelnou tváří přírody. Její krása zachycena do vysoce odolných velkoformátových desek přináší harmonii i pocit luxusu. TechniStone® je materiál vyrobený lidmi pro lidi, pro své vlastnosti je vyhledáván profesionály z celého světa a nabízí široké použití v soukromých i komerčních projektech. Nejčastěji se tvrzený kámen TechniStone® využívá pro výrobu kuchyňských pracovních desek, koupelnových desek a obkladů. Dále je výborným materiálem pro dlažbu, schodiště, stoly, bary, recepce a designové dekorativní prvky interiéru.

  • autor: Technistone *
  • publikováno: * 4. 6. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři