Novinky a názory / zprávy

Titul Architekt roku 2019 získal Stanislav Fiala. Porota vyzdvihla jeho schopnost improvizace a originalitu návrhů

Na včerejším slavnostním večeru v Centru architektury a městského plánování CAMP v Praze došlo k předání cen Architekt roku, Architekt obci a Young Architect Award. Hlavní ocenění si odnesl Stanislav Fiala, který se svým studiem Fiala+Nemec v poslední době dokončil například budovu DRN na pražské Národní třídě nebo rekonstrukci Paláce Špork.

EARCH.CZ , 11. 9. 2019

Titul Architekt roku se zaměřuje na oceňování osobností, kteří se v období uplynulých pěti let svým přístupem významně zasloužili o rozvoj architektonické kultury v České republice. Nemusí se přitom jednat jen o architekty, v minulých letech cenu získala například výtvarnice Kateřina Šedá nebo propagátor architektury Adam Gebrian. Do pětice finalistů se letos dostalo zlínské studio Ellement, architekt Zdeněk Fránek, spolupracující architekti Petr Stolín a Alena Mičeková, architekt Petr Všetečka a architekt Stanislav Fiala.

Porotu tvořili předchozí laureáti ceny Petr Hájek, Kateřina Šedá, Marcela Steinbachová, Adam Gebrian a Josef Pleskot. Rozhodnutí udělit cenu Architekt roku Stanislavu Fialovi odůvodnila porota Fialovou schopností improvizace přímo na stavbě a originalitou díla, které od devadesátých let vytvořil. Gebrian v této souvislosti zdůraznil dvě poslední realizace DRN na Národní třídě a rekonstrukci Paláce Špork, u kterých Fiala dokázal navzdory obrovskému měřítku a náročnosti projektu udržet sebemenší detaily a celkový koncept návrhu.

Foto: eArch

„Existují stovky různých způsobů jak vykonávat řemeslo architekta. Stanislav Fiala ovládá jeden z nejnáročnějších, tudíž ne tak často provozovaných. Disponuje neuvěřitelnou schopností improvizace na stavbě, ochotou bavit se s řemeslníky a společně se vydat na cestu za neznámým, nečekaným, neodhadnutelným. Je to častokrát velké dobrodružství s nejistým koncem, ale zdá se, že to je cesta radostná, na kterou zúčastnění i s odstupem času rádi vzpomínají,“ pronesla porota. 

„Je fascinující vidět, jak se plody těchto improvizačních schopností projevují i u staveb velikého měřítka. To je totiž skutečně mimořádné, nezvyklé a snadno srozumitelné komukoliv z nejširší veřejnosti. Stačí mít otevřené oči a uvidíte, že někdo tvrdě pracuje, přemýšlí nad každým detailem a s citem sobě vlastním nachází nečekaná řešení stovek problémů, které se na každé stavbě vynořují. Stanislav Fiala je tvůrcem originálního světa, který si s prací nikoho jiného v Česku nespletete,“ stojí dále ve zdůvodnění poroty.

Foto: eArch

Stanislav Fiala se narodil roku 1962 v Mostě. Architekturu studoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze a také na pražské AVU. V devadesátých letech byl spolu s Jaroslavem Zimou, Tomášem Prouzou a Martinem Rajnišem společníkem architektonického studia D. A. Studio, které se později transformovalo na ateliér D3A. Od roku 2009 pak vede studio Fiala+Nemec. Mezi nejvýznamnější projekty Stanislava Fialy patří továrna Sipral (1996), MUZO centrum (2000), obchodní dům Nový Smíchov (2001), Golf Klub Čertovo Břemeno (2011) a minulý rok dokončený polyfunkční dům DRN a rekonstrukce Paláce Špork v Praze.

Porota udělila také čestné uznání za dlouhodobou podporu a propagaci architektury producentce Janě Kostelecké, která v roce 2007 u nás začala s pořádáním přednáček Pecha Kucha Nights a od roku 2014 vydává knihy pro děti a mládež zaměřené na architekturu a design. Cenu architect obci vyzdvihující spolupráci mezi architekty a samosprávami pak získal Milan Košař, který dlouhodobě pracuje na pozici městského architekta – v minulosti tuto funkci zastával v Pardubicích, Vysokém Mýtě a v současnosti take v Poděbradech a Ústí nad Orlicí.

Foto: eArch

Se Stanislavem Fialou natáčel režisér Jiří Kout pro EARCH.TV tři videa o jeho realizacích. Všechny díly pořadu Architektura v betonu si můžete prohlédnout zde.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři