Novinky a názory / názory a komentáře

Vy ještě neznáte Coll Coll?!

Seznamte se! Architektonická platforma Coll Coll vznikla v roce 2008 jako sdružení přátel pro rozvíjení svých individuálních zájmů.

Marie Davidová , 3. 7. 2013

V současné době jsou členy platformy Krištof Hanzlík, Marie Davidová, Martin Gaberle, Ľudmila Rohaľová, Libor Mládek, Vojtěch Slabý a Ondřej Punda. Platforma pracuje mezioborově na různé škále projektů, sahající od návrhů vzorů pro porcelán, přes městský design, rekonstrukce, rodinné domy až po kulturní komplexy. Její složení se mění podle potřeb daných projektů. Každý člen platformy je jiný a má jiné zájmy, zkušenosti, znalosti. Společně je dokážeme uplatňovat, kombinovat a prosazovat!

V roce 2012 založili Marie Davidová, Krištof Hanzlík a Martin Gaberle občanské sdružení Collaborative Collective, o.s. zacílené na vědu, výzkum a vývoj v architektuře k provozování činnosti v této oblasti. Pod sdružením se nyní odehrává projekt Dimenze prostředí, zaměřený na dřevo jakožto studijní materiál pro vytváření „performativní architektury“. Tedy architektury, která svým chováním reaguje na prostředí.

Členové:

Krištof Hanzlík Studijní zkušenosti z Prahy a Vídně zakončil diplomem v Londýně na Bartlett School of Architecture. Po práci v několika ateliérech v Anglii a v Čechách se rozhodl postavit na vlastní nohy a s přáteli dal dohromady COLL COLL.

Marie Davidová V současnosti studuje doktorandský program na VŠUP v Praze. Svůj magisterský titul v architektuře získala na Oslo School of Architecture and Design a pracovala jako architektka v kancelářích Snohetta a Expology v Oslu. Dále vyučovala architektonické ateliérové kurzy na Fakultě architektury a výtvarného umění na NTNU v Trondheimu a byla vedoucí ateliéru na Architectural Institute in Prague. Zabývá se performativní architekturou.

Martin Gaberle Vystudoval architekturu na FA ČVUT v Praze s diplomem z ateliéru Jana Šépky. Zahraniční zkušenost získal na studijní stáži v Helsinkách na Aalto University. Před příchodem do COLL COLL založil vlastní praxi s Lucií Roubalovou.

Ľudmila Rohaľová Absolvovala štúdium na fakulte umenia a architektúry Technickej univerzity v Liberci v roku 2009. V architektúre sa snaží o tvorbu projektov ako hru rôznych atmosfér (zážitkov) a rozvíjanie koncepčného uvažovania.

Libor Mládek Ukončil bakalářské studium v roce 2013 na FUA TUL u Antonína Nováka, Adama Gebriana a Zdeňka Fránka. Nyní je student magisterského stupně na VŠUP v ateliéru Imra Vaška a Martina Gsandtnera. Má zájem o tvar, povrch, strukturu , materiál, gradient, grayscale, rastr, síť, vzorec v hudbě, grafickém designu a architektuře. Coll Coll si ho našel na workshopu urbanACT (reSITE) a přijal ho kvůli soutěži. Je tu už rok a za tenhle collective je rád.

Vojtěch Slabý Střední školu a poté vysokou školu studoval ve Francii do roku 2010 kdy obdržel diplom na škole Architektury ve Versailles. Do Prahy se vrátil po čtyřech letech praxe na poloviční i plný úvazek v Pařížském ateliéru TerraNova zaměřeném na projekty soukromých investorů. Od roku 2013 pracuje v COLL COLL na prováděcím projektu vily v Troji.

Ondřej Punda Po několika letech studia na ČVUT v Praze, začal sbírat zkušenosti v architektonických atelierech, nyní v ateliéru COLL COLL. Architekturu chápe jako tvorbu celistvého, mnohovrstevnatého prostředí člověka, prožívanou všemi smysly.

Collaborative Collective se nevyhýbá žádným zakázkám. Spolupracujeme s klienty a profesionály z přidružených oborů. Mezi naše nejčastější spolupracovníky patří specialista na přirozenou ventilaci Jan Žemlička, statici Jaroslav a Tomáš Felix, zahradní architektky Lucie Roubalová a Milota Sidorová, interiérová návrhářka Daniela Mrázková, fotograf Rostislav Zapletal a grafičtí designéři Jan Škuta, Karolína Kučerová a Yulia Jakushova. Na poli architektury spolupracujeme s odborníkem na kódování a vizualizace Martinem Gsandtnerem, s výborným improvizátorem co se týče konstrukcí Martinem Šichmanem z Bratislavského studia Oximoron, Vavřincem Veselým, zaměřeným na interiéry a vizualizátory Matějem Hoškem a Janem Vybíralem.

Zaštiťujeme projekty komerční i ty pro veřejné blaho. Snažíme se přispět svojí prací co to možná jde poli experimentu a zároveň občanské společnosti. Na výzkumné projekty a projekty veřejné si vyhrazujeme procenta z rozpočtu. To nám umožnilo například realizaci pavilónu Möbius – pareSITE pro reSITE festival, městský nábytek instantPARK v rámci festivalu urbanACT, design klubu Aeroport v Karlových Varech, pavilon a rozcestníky pro festival Živé Město či publikaci O strom více, která se zasazuje o městskou zeleň na Praze 7.Dlouhodobě se snažíme prosadit projekt lázní na Vltavě v centru Prahy. Marie Davidová provádí výzkum materiálových vlastností dřeva v závislosti na prostředí a jeho organizace do performativních systémů, v jehož rámci vznikl právě již zmiňovaný pavilon pro reSITE.

Coll Coll ale i staví a rekonstruuje domy ve kterých lidé bydlí a pracují nebo se rekreují. Zařizuje interiéry bytů, kanceláří a kaváren, do nichž nabízí i vlastní porcelán. Pro svoje klienty uděláme všechno! Projekty vedeme od první skici až po realizaci, abychom uhlídali námi nastavenou kvalitu.

Snažíme se, aby naše práce nebyla fádní a zároveň byla environmentální. Vniká tak tedy například rodinný dům s kanceláří ve tvaru šroubovice, přístavba, která se štítí k rybníku či vestavba bytů s tchýniným můstkem.

Všechny naše stavby přirozeně ventilují, i když mají někdy zabudované rozvody pro klimatizaci, protože zákazníci nevěří že přírodní cirkulace vzduchu bude fungovat k jejich dostatečné spokojenosti. Na projektech úzce spolupracujeme s klienty a vytváříme prostory přímo pro ně, k jejich maximální spokojenosti. Nebráníme se náročným požadavkům, proto právě realizujeme dům, který je celý digitálně ovládaný, od kliky, přes větrání, až po rozsvěcování světel a bezpečnostní systém programem SYSLOOP, který vyvinul náš klient.

Naše interiéry jsou světlé, lehké a vždycky mají nějaký vtip. Ať už je to osvětlovací šňůra na prádlo v kavárně Prádelna či gravírované logo v kancelářích Bubble na jednacím stole. Pro svou práci žijeme!

Protože máme rádi hezké prostředí, sídlíme v renesančním domě s dvorem na Malé Straně ve Sněmovní ulici číslo 15. Dům je porostlý vínem a před ním roste fíkovník.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři