Technologie / IT

ARCHICAD 21: I Neufert by si jej zamiloval

Nová jednadvacítka možná na první pohled nepřináší tak razantní změnu pro stávající uživatele ARCHICADu jako tomu bylo u předposlední verze ARCHICADu označené pořadovým číslem 20. Ta totiž přinesla dramaticky nové přepracování vzhledu uživatelského rozhraní. Mnohaletí uživatelé ARCHICADu si při přechodu z devatenáctky na dvacítku zcela jistě vybavili ARCHICAD 10. I desítka byla svého času v historii vývoje ARCHICADu podobně revoluční. Ve srovnání s těmito změnami by se mohlo zdát, že nejnovější verze ARCHICADu 21 již nemůže přinést nic zásadního, ale to byl jen první pohled na novou verzi ARCHICADu. Pojďme se nové jednadvacítce podívat na zoubek.

Centrum pro podporu počítačové grafiky ČR , 4. 12. 2017

Stávající uživatele ARCHICADu již nepřekvapí trendy grafické rozhraní, na které si zvykli v předchozí verzi 20. Ostřílení uživatelé ARCHICADu roky doufali a také volali po inovaci nástroje schodiště. Jejich výzva však dlouhé roky nebyla vyslyšena. Čekání však v tomto směru bylo dost a nová jednadvacítka přináší revoluční nástroj pro konstruování schodiště založený na patentované technologii Predictive Design™. Termín prediktivní design je definován jako činnost navrhování, která je předvídána na základě pozorování a zkušeností.

Ernst Neufert by byl nadšený

Představovat architektům osobnost Ernsta Neuferta je možná zbytečné, protože takřka každý architekt má patrně jeho stěžejní dílo ve své profesní knihovně. Ernst Neufert byl německý architekt významně působící především v předválečném Německu, který žil v letech 1900 až 1986. Byl členem avantgardní výtvarné školy Bauhaus a je znám především jako autor světoznámé publikace Navrhování staveb (Bauentwurfslehre. Handbuch für den Baufachmann, Bauherren, Lehrenden und Lernenden). Jeho kniha Navrhování staveb byla a stále je pomocníkem architektů při navrhování typologicky rozličných staveb a požadavků na jejich dispoziční a prostorové uspořádání. Na více než 600 stranách formátu A4 tato „bible“ architektů a projektantů a dalších odborníků, kteří potřebují informace o zásadách navrhování staveb obsahuje více jak 6200 nákresů, tabulek a diagramů. Dnešní BIM softwarové nástroje na určité úrovni dokáží pomocí parametrických knihoven či kontroly kolizí zahrnout celou řadu pravidel a kánonů, které je potřeba při navrhování staveb respektovat a dodržovat. Pravidla navrhování staveb tak, jak je ve své knize svého času shrnul Ernst Neufert, stále fungují a jsou již mnohdy nedílnou součástí inteligentních BIM nástrojů či jejich parametrických knihoven. ARCHICAD nevyjímaje.

Nástroj schodiště

Nový nástroj Schodiště by zcela jistě uvítal i architekt Ernst Neufert, který zásadám navrhování schodišť věnoval ve své knize hned několik stran. Inovovaný nástroj Schodiště využívá patentovanou technologii budoucnosti, umožňuje navrhovat schody přímo ve 3D prostoru. V situacích, které lze řešit více způsoby, nabídne program uživateli varianty, jež splňují představy architekta, přičemž současně ohlídá dodržení požadavků technických norem. Další nový nástroj Zábradlí umožní jedním kliknutím myši doplnit schodiště zábradlím. Zábradlí je asociativní a lze jej osadit i na další objekty jako je deska, což usnadňuje práci při navrhování teras, balkónů, ochozů, či vnitřních atrií.

ARCHICAD 21 dále vylaďuje mezioborovou Open BIM spolupráci, mimo jiné schopností detekce kolizí přímo v programu.

Vybrané novinky ARCHICADu 21

Nové nástroje Schodiště a Zábradlí

Navrhování schodiště je jedním z nejsložitějších úkolů, protože musí být dodrženy komplexní normy. Nekonečné iterace potřebné pro sladění návrhu s normami znamenaly zdlouhavé manuální zpracovávání. Nový nástroj Schodiště online vizuálně naznačuje, jak bude schodiště vypadat, a přitom současně program provádí výpočty kontrolující dodržení norem. Algoritmy ARCHICADu ověřují tisíce návrhových variant a nabízejí nejoptimálnější řešení schodů v kontextu konkrétní budovy.

Aktualizované renderovací prostředí CineRender (R18)

Do ARCHICADu integrovaný CineRender od MAXONu garantuje uživatelům profesionální vizualizace získané přímo z BIM modelu. Nejnovější verze R18 přichází s technologiemi Light Mapping a Secondary GI pro dosažení realističtějších a přitom rychleji spočítaných renderů.

Systém klasifikace prvků

Archicadovský model představuje centrální databázi, kde jsou uložená veškerá data o projektu tak, aby byla přístupná všem subjektům na projektu se podílejících. Zatímco předchozí verze ARCHICADu pracovaly s fixně nastavenou klasifikací prvků, ARCHICAD 21 podporuje práci s flexibilními seznamy s cílem jednodušeji používat národní či firemní standardy. Klasifikaci lze mezi projekty přenášet prostřednictvím XML dokumentů.

IFC model jako hotlink reference

IFC dokument lze umístit do ARCHCADu 21 jako referenční hotlink modul. IFC data lze pak třídit podle typu (statický model, TZB model, …) nebo výběrem jednotlivých prvků. Vložený IFC model lze snadno aktualizovat z propojeného zdrojového souboru. Pokud je vazba přerušena, prvky vložených modulů IFC mohou být editovány jako běžné prvky ARCHICADu.

Detekce kolizí

S prosazováním se BIM pracovních postupů dostávají architekti od specialistů stále častěji BIM data. Aby architekt mohl plnit úlohu vedoucího koordinátora modelu, byla funkce Detekce kolizí integrována mezi standardní funkce ARCHICADu.

ARCHICAD 21 je aktuálně k dispozici ve 29 jazykových mutacích. Včetně české verze, která je k dispozici od listopadu 2017. Více informací o ARCHICADu 21 najdete na stránkách www.archicad.cz.

Klíčová slova:

ArchiCAD CAD BIM software

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři