Loftový modulární dům shlíží ze svažitého pozemku na oceán

Pátek, 24. Srpen 2018 - 0:00
| Napsal:

Záměr mladé rodiny spočíval ve vybudování rodinného a prázdninového domu na pozemku na pobřeží Tichého oceánu v Chile. Architekti z kanceláře Altamarea arquitectura na nerovném terénu navrhli dva modulární objekty rozdílných měřítek, větší slouží rodině a menší hostům.

MQ Houses, Altamarea arquitectura © Felipe Cantillana
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Altamarea arquitectura
Světadíl Amerika
Země Chile
Město Pichilemu
Datum realizace 2015
Užitná plocha 290.00m2

Rodina zakoupila pozemek v blízkosti Tichého oceánu obklopený borovým hájem za účelem vlastního bydlení a vybudování rekreačního ubytování. Jednou z největších výzev pro projekt představovalo rozmístění obou domů tak, aby každý z nich nabízel co nejlepší výhled na horizont oceánu. Díky navazující architektonické formě spolu domy navzájem komunikují a zároveň poskytují potřebné soukromí. Mezi stavbami architekti vytvořili soukromé a polosoukromé venkovní zóny, v nichž si obyvatelé mohou nerušeně vychutnávat západ slunce nad oceánem.

mq

Rodinný dům v přední části se nachází na nejvyšším bodě parcely. Druhý dům proto podpírá betonová konstrukce, která slouží také jako garáž s menším skladem. Nerovnosti na pozemku tak architekti využili ve svůj prospěch. Srovnání obou staveb na stejnou úroveň zaručuje rovnováhu mezi hmotami a pohodlné udržení životního rytmu celého projektu.

Pro maximální optimalizaci prostředků využitých na stavbu se domy skládají z modulů širokých tři až čtyři metry. Modulární buňky potom doplňují kovové spoje a pilíře nutné pro zpevnění otevřené loftové konstrukce.

mq

Orientace domů se řídí přibližně souměrnými osami pro zajištění výhledu a vytvoření kompaktní synergie mezi objekty. Celý projekt sjednocují použité materiály a způsoby povrchové úpravy. Je patrné, že architekti při návrhu interiéru upřednostnili odhalené dřevo v jeho původní strukturované podobě.

mq

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.