Čajový dům v zahradě

Úterý, 17. Březen 2009 - 2:49
| Napsal:
Na úpatí kopce, který rozděluje Hloubětín od Aloisova, najdete malou zahradu. Zahrada je nenápadná, trochu divoká, ale přesto půvabná, každým rokem zde na jaře vykvete třešeň a několik ovocných stromů, v létě vám pohled na mraky rámují stébla trávy. Kde jinde postavit čajový dům než právě v zahradě, která nabízí příjemné útočiště ve stínu zlatého deště.

Čajový dům jako minimální prostor pro setkání Čajový dům jako typologický druh navazuje na japonskou tradici minimalizace prostoru a je určen pro setkání s hosty nad šálkem čaje. Já osobně nejsem žádným ortodoxním vyznavačem čajového kultu, ale téma mne zajímá především jako hledání minimálního prostoru, ve kterém se mohu setkat s přáteli, a krom toho, čaj mám rád. Navenek nenápadná stavba nabízí uvnitř nečekané překvapení, které poskytne hostům jinou perspektivu pohledu na okolní zahradu. Uvnitř se skrývá svět, ve kterém čas plyne svým vlastním tempem, prázdný prostor, který působí svou samotnou prostorovostí. Při přemýšlení o takovém místě jsem si nejprve utřídil vzpomínky na stavby, které ve mně zanechaly dojem, a po nějaké době mi pod rukama ve skicách vzešel kruhový půdorys zaklenutý průsvitnou klenbou, která může připomínat vnitřní klid drobných sakrálních staveb. Do prostoru vstupuje difuzní světlo shora a průsvitná kupole vytváří nebe, které je zároveň projekční plochou pro stínohru listů černého bezu naklánějícího se nad čajovnou. Kruh směřuje pozornost hostů k ohništi, na kterém se čaj připravuje, a vytváří blízké semknutí všech přítomných. Můj pohled je vlastní interpretací čajového domu, který se v mnoha ohledech liší od tradičních i současných staveb tohoto typu. 

Přirozený materiál Vnitřní stěny tvoří z velké části výhled do zahrady a z druhé potom obyčejná probarvená hliněná omítka. Hosté se usadí na jutovou rohož a čaj se připravuje na ohništi svařeném z černé oceli. Vnitřní kupoli tvoří laminát vylepený papírem, skrz který shora přichází dovnitř světlo příjemně modelující vnitřní prostor.
 
Minimální prostor pro setkání Čajový dům slouží pro setkání s hosty. Samotným pozváním nastává napjatá chvíle a očekávání, kdy hostům chceme nabídnout příjemný zážitek. V momentě, kdy je vše pečlivě připraveno, přichází setkání, při němž se dělíme o svoji přítomnost, dojmy a prožitky — naši společnou blízkost. Myslím, že právě tento okamžik nedokáže vystihnout lépe nikdo jiný než samotný mistr Sen No Rikjú:
 
Dům a orosená zem
Host a hostitel
Popíjejí spolu šálek čaje
V tichém rozjímání
V duchovním souznění
 
 
Konstrukce s stavba Tesařsky vázaná dubová konstrukce stojí na kamenech z nedalekého rybníka. Opalované modřínové deštění vytváří mimikry stavby v zahradě, protože pozornost samotného setkání je soustředěna na vnitřní svět, který člověk odhalí až po vstupu. Mistrem stavby je Vojta, se kterým jsme společně, tedy ve dvou lidech, dům stavěli od úsvitu do soumraku v průběhu 35 dní v dubnu a květnu 2008.
 

Závěr Stejně jako byla neuvěřitelná samotná realizace s Vojtou, bylo neuvěřitelné i setkání s profesorem a architektem Terunobu Fujimorim při našem dvouměsíčním putování po Japonsku v roce 2007, ale především jeho návštěva v průběhu stavby přímo u nás na zahradě v květnu 2008. Doufám, že mu budeme moci při jeho další cestě do Evropy nabídnout setkání v již hotovém domě.

DAVID MAŠTÁLKA (*1978, Hradec Králové)

2007 společně s Lenkou Křemenovou a Jakubem F. Novákem založil občanské sdružení VERSUS ARCHITEKT
2005 společně s Lenkou Křemenovou a Jakubem F. Novákem, založil ateliér A1ARCHITECTS STUDIA
2001-2008 VŠUP, Praha v ateliéru architektura I, akad. arch. Jindřich Smetana
1996-2000 FA ČVUT, Praha v ateliéru prof. Josefa Pospíšila (roční spolupráce na modelu Hradce Králové)
1992-1996 SUPŠ, Praha v ateliéru scénografie
 
STÁŽE
2007 jarní dvouměsíční cesta napříč Japonskem
2005 stáž v ateliéru ilustrace a grafiky VŠUP u MGA. Juraje Horvátha a MGA. Heleny Šantavé
2004 stáž v ateliéru grafického designu a vizuální komunikace u prof. Rostislava Vaňka
 
REALIZACE VÝBĚR
2008 Čajový dům v zahradě, Praha-Hloubětín
2008 Rekonstrukce bytu na Pohořelci, Praha
2007 RD Fiala, Vysoká Lhota-Čerčany
2005/2006 Interiér Českého centra v Praze
2003/2004 Rekonstrukce a dostavba stomatologické ordinace v Děčíně
 
 
ČAJOVÝ DŮM V ZAHRADĚ
PRAHA 9 – HLOUBĚTÍN
 
KLIENT David Maštálka a Lenka Křemenová
AUTOR MgA. David Maštálka / A1ARCHITECTS
MISTR STAVBY MgA. Vojtěch Bilišič (Slovenská republika)
SPOLUPRÁCE Lenka Křemenová, Marta Maštálková, Milan Maštálka, Rudolf Maštálka, Honza Bašta -mistr přes kupole / A1ARCHITECTS
OPONENT prof. arch. Terunobu Fujimori, University of Tokyo (Japonsko)
ZASTAVĚNÁ PLOCHA cca 3,75 m2
NÁKLADY cca 135 000 Kč
REALIZACE 2008

Psáno pro časopis Architekt 03 | 2009

 NA OKRAJ | JAK PŘES RŮZNOST ČASŮ OBÝVAT JEDEN SPOLEČNÝ? |ČAJOVÝ DŮM V ZAHRADĚ, PRAHA - HLOUBĚTÍN / DAVID MAŠTÁLKA / A1ARCHITECTS / PŘIPRAVIL JULIUS MACHÁČEK / RECENZE JOSEF ŠANDA A MICHAL JANATA | KONTEJNER, OKRES PARDUBICE / PATRIK ZAMAZAL, MAJA HORECKÁ NALEVANKOVÁ / MOLO ARCHITEKTI / RECENZE JOSEF ŠANDA | VLASTNÍ DŮM, LETOHRAD / PATRIK ZAMAZAL / MOLO ARCHITEKTI / RECENZE JOSEF ŠANDA | ČSOB PO DVOU LETECH 42 HRÁŇ U SLAVONIC / ROZHOVOR S UŽIVATELEM / PŘIPRAVIL MARTIN VERNER | MRAKODRÁPKY, MLADÁ BOLESLAV - MICHALOVICE / PETR SUSKE / SEA | CHATA NA HOŘE PREIKESTOLEN, NORSKO / REINHARD KROPF, SIV HELENE STANGELAND, DAG STRASS / HELEN & HARD AS | METLA HOUSE, JOENSUU, FINSKO / ANTTI-MATTI SIIKALA / ARKKITEKTI TOIMISTO SARC OY | E3, BYTOVÝ DŮM S DŘEVĚNOU KONSTRUKCÍ, BERLÍN / TOM KADEN, TOM KLINGBEIL / KADEN KLINGBEIL ARCHITEKTEN | S GALERISTOU A KURÁTOREM DANEM MERTOU / PŘIPRAVIL JOSEF VOMÁČKA | STRATEGIE MĚST 19. STOLETÍ 3. ČÁST / TEXT MICHAL JANATA | NA TÉMA „CO SI PŘEDSTAVUJETE POD POJMEM TRVALE UDRŽITELNÁ (EKOLOGICKÁ) ARCHITEKTURA?“ | ARCHICZECH — MĚSÍC ČESKÉ A PRAŽSKÉ ARCHITEKTURY V BERLÍNĚ | YO.V.A.2 MLADÍ VÍDENŠTÍ ARCHITEKTI VYSTAVUJÍ V GJF | ZA FRANTIŠKEM SEDLÁČKEM / TEXT VÁCLAV AULICKÝ | JEŠTĚD F KLECI 2009 | ROZHOVOR SE SOCIOLOGEM JANEM KELLEREM / PŘIPRAVIL MICHAL JANATA | VÝKLAD PŘEHLUŠUJE POSLEDNÍ MOŽNOST VNÍMÁNÍ / TEXT MICHAL JANATA

Klíčová slova: