Neorenesanční interiéry Národního divadla doplnily nové cateringové pulty od studia boq architekti

Pondělí, 21. Leden 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Do prostorů historické architektury Národního divadla v Praze navrhli architekti Miroslav a Jana Stachovi ze studia boq architekti nové barové pulty. S honosně pojatými interiéry komunikuje barový mobiliář především použitými materiály, jako jsou mosaz, mramor a sklo, které dohromady tvoří elegantní a funkční prvek interiéru.

Cateringové pulty pro Národní divadlo, Boq architekti © MgA. Tomáš Dittrich
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jana Stachová, Miroslav Stach
Ateliér boq architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 1 - Nové Město
Ulice, číslo Národní, 1393/4
PSČ 11000
Datum realizace 2018

Národní divadlo je reprezentativní scénou České republiky, vybudovanou z celonárodních sbírek a otevřenou poprvé roku 1881, po požáru podruhé 1883. Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka a Josefa Schulze patří mezi nejvýznamnější architektonické památky v Čechách. Honosnou vnější i vnitřní výzdobu, která zaujme zejména svým bohatým zlacením, tvoří vrcholná díla českých autorů 19. století – Mikoláše Alše, Františka Ženíška, Vojtěcha Hynaise, Josefa Václava Myslbeka.

Našim úkolem bylo navrhnout do prostředí hlavního foyer a foyer první galerie současný prvek. Barové pulty, které budou sloužit jako společenský bod, místo pro setkávání. Barové pulty, které budou sloužit jako výdejní místo občerstvení a doplní tak centrum společenského života během divadelních představení.

Koncept a technické řešení barových pultů

Vložený prvek, který svým vzhledem odráží dobu svého vzniku, ale který zároveň využívá materiálů, které korespondují a vhodně zapadají do historického interieru budovy. Vložený prvek, který na sebe nepoutá přílišnou pozornost.

Jednoduchá hmota, účelná forma, materiálová střídmost.

Jednoduchý mosazný rám, do kterého je vsazen mramorový kubus. Celé doplněno o prosklenou chladicí vitrínu. Celá hmota navíc leží na odsazeném soklu, pult je tak odlehčen a vytváří dojem levitace v prostoru.

Každý barový pult je mobilní, čímž je umožněna tvarová a prostorová variabilita během různých typů akcí. Pulty jsou vybaveny chladicími boxy a úložnými prostory, v horní části se nachází prosklená chladicí vitrína sloužící pro uchování prodávaných potravin a nápojů.

Libuše po 100 letech

Budova byla dokončena a divadlo poprvé otevřeno 11. června 1881na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Otevíracím představením byla premiéra opery Libuše Bedřicha Smetany, kterou již hluchý skladatel sám dirigoval.

Barové pulty byly dokončeny a poprvé představeny při zahájení sezony v září 2018 při představení opery Libuše Bedřicha Smetany ke 100. výročí založení České Republiky, režírovaného ředitelem Národního divadla prof. MgA. Janem Burianem.