Architektura / bytové domy

BIG navrhl pro korejský Soul mrakodrapy CROSS # Towers

Obytné věže v obchodní městské části Yongsan oživí nábřeží řeky Han, které se tak stane novým komerčním a rezidenčním centrem pro občany Soulu.

EARCH.CZ , 18. 6. 2012

Věže se nacházejí na jihovýchodním okraji územního plánu čtvrti Yongsan, navrženého architektonickým studiem Libeskind pro korejskou developerskou organizaci Dreamhub. Stavba přispěje k proměně soulského panoramatu a stane se významným činitelem v novém kulturním a obchodním centru města. Vítězný návrh na obchodní čtvrť Yongsan (Yongsan International Business District) byl vybrán z devatenácti účastníků konkurzu, mezi nimiž byli např. Som, Dominique Perrault, Rex a MVRDV.

Pozemek o rozloze 21 000 m2 se nachází vedle původní městské zástavby, která se má do budoucna stát rozvojovou zónou plánu Yongsan. Návrh BIGu představuje dvě elegantní věže o výšce 214 a 204 m. Pro splnění místních výškových norem je převyšující část budovy přeměněna na horní a dolní horizontální krychle, které ve výšce 140 m a 70 m spojují - přemosťují dvě věže. Věže jsou navíc ještě propojeny v přízemí a v nádvoří pod úrovní terénu.

"Cross # Towers tvoří trojrozměrné městské společenství vzájemně propojených horizontální a vertikálních věží. Tři veřejné mosty spojují dvě štíhlé věže na různých úrovních – na podzemní, na úrovni ulice a na obloze. Pro uspokojení požadavků a přání různých obyvatel, věkových skupin a kultur jsou mosty speciálně upravené. Nabízejí tak celou řadu aktivit, které jsou jinak obvykle soustředěny na zem. Výsledný objem tvoří výrazný prvek nového panoramatu Soulu – tím je "#", který slouží jako brána do nové obchodní čtvrti Yongsan a signalizuje radikální odklon od stereotypu samostatných věží směrem k novému pojetí městského společenství zaplňujícího třírozměrný prostor města," říká Bjarke Ingels, zakladatel společnosti BIG.

Na horním i dolním mostě jsou střešní zahrady volně přístupné obyvatelům a nabízejí různé venkovní aktivity, zatímco nádvoří je v centru celé stavby a představuje nedílnou součást celkového architektonického návrhu. Úchvatné výhledy na okolní věže a pohled z prodejní zóny směrem k nádvoří vytváří vzrušující podívanou pro místní obyvatele a návštěvníky. Okolní krajina čerpá z kouzla kombinace tradičního nádvoří s moderní stavbou. Chodci mohou z plochy, která věže spojuje na úrovni terénu, vychutnat krásný výhled na mosty a nádvoří pod nimi ponořené.

"Typická věž přirozeně ubírá městu život. Cirkulace je lineární a k sociálním interakcím dochází pouze v kuloárech nebo v nehezkých výtazích. Navrhli jsme budovu, která ztrojnásobuje množství přízemí i množství sociálních kontaktů a v rámci věžového komplexu tak obnovuje sousedské vztahy," říká Thomas Christoffersen, odpovědný zástupce společnosti BIG. Projekt nabídne více než 600 špičkových bytových jednotek a zařízení, včetně knihovny, galerie a mateřské školy. Návrh BIGu poskytuje apartmánům optimální světelné a výhledové podmínky. Byty v horizontálních částech stavby jsou navíc zhodnoceny nádhernými výhledy a snadným přístupem na střešní terasu, čímž se využívá výhod exteriéru. Vnější fasády jsou vyvinuty podle různých světových stran a slunečních podmínek, což ve výsledku vytváří pestrou fasádu, která se mění v závislosti na úhlu pohledu a postavení slunce.

BIG - Bjarke Ingels Group

je přední mezinárodní společenství architektů, projektantů, stavitelů a myslitelů, působících v oblasti architektury, urbanismu, výzkumu a vývoje. Společnost se v současné době zabývá řadou projektů v celé Evropě, Severní Americe a Asii. Architektura BIG vychází z pečlivé analýzy neustálého vývoje a změn současného světa, v neposlední řadě také díky růstu multikultury, globálních ekonomických toků a komunikačních technologií, což vše vyžaduje nové pojetí architektonické a městské organizace. Ve vedení společnosti BIG jsou: Bjarke Ingels, Andreas Klok Pedersen, Finn Nørkjær, David Zahle, Jakob Lange, Thomas Christoffersen a řídící funkci mají Sheela Maini Sogaard a Kai-Uwe Bergmann. Kanceláře jsou v Kodani a New Yorku. V naší práci se snažíme přesunout pozornost od malých detailů k BIG picture.

  • Ateliér: BIG
  • Země: Jižní Korea
  • Město: Soul

Klíčová slova:

BIG Jižní Korea bydlení mrakodrap

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři