Novinky a názory / zprávy

Cena Architekt roku 2018 zná své finalisty. Jsou mezi nimi Mjölk architekti nebo CBArchitektura

Jubilejní desátý ročník ocenění Architekt roku zná své finalisty. Najdeme mezi nimi jak praktikující architekty, tak i osobnosti, které se dlouhodobě snaží a propagaci kvalitní architektury v České republice.

EARCH.CZ , 20. 8. 2018

„Cena Architekt roku chce poukázat na význam a důležitost architektury a vystavěného prostředí pro náš život a kulturní rozvoj společnosti a rovněž na významnou roli architektů, kteří úroveň výstavby mohou ovlivňovat. Zároveň je cílem ceny šířit osvětu a propagovat kvalitní architekturu,“ vysvětlují poselství ocenění organizátoři.

Cenu Architekt roku v minulosti nezískali jen praktikující architekti. V uplynulých třech ročnících naopak dominovali osobnosti, které se architektuře věnují po stránce teoretické, vzdělávací a propagační. V roce 2015 se Architektem roku stal Adam Gebrian za popularizaci architektury, v roce 2016 si titul odnesla architekta a zakladatelka spolku KRUH Marcela Steinbachová především za své aktivity v oblasti propagace architektury, minulý rok pak ocenění obdržela výtvarnice a autorka českého pavilonu na letošním bienále architektury v Benátkách Kateřina Šedá.

Praktikující architekty mezi letošními finalisty zastupuje Petr Hájek, Zdeněk Fránek a liberecký ateliér Mjölk architekti. Doplňuje je bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Petr Hlaváček a zakladatelé českobudějovické platformy CBArchitektura Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal, kteří se dlouhodobě snaží propagaci architektury především ve svém regionu.

 

Foto: EARCH

 

Podle stanov ocenění Architekt roku „cenu získává každoročně významný tvůrce, který se v období uplynulých pěti let svým inovativním přístupem významně zasloužil o architekturu v České republice, ať už vynikající architektonickou tvorbou či podporou kvalitní architektury”.

O letošním laureátu rozhodne odborná porota složená z nositelů ocenění Architekt roku posledních let (Josef Pleskot, Adam Gebrian, Marcela Steinbachová, Kateřina Šedá), které doplní rektorka soukromé vysoké školy architektury v Praze ARCHIP Regina Loukotová.

V rámci slavnostního večera 11. září v pražském prostoru CAMP porota vyhlásí také vítěze ceny Architekt obci, která upozorňuje na důležitost spolupráce mezi architekty a samosprávami při plánování rozvoje obcí. Do soutěže se hlásí obce a města spolu s architekty z celé republiky na základě projektů týkajících se urbanismu, veřejného prostoru i konkrétních staveb. 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři