Novinky a názory / zprávy

Zbývá 25 dní k přihlášení do české ceny za architekturu

Česká komora architektů v lednu 2017 vyhlásila 2. ročník České ceny za architekturu. Architekti do ní mohou svá díla přihlašovat až do 21. dubna 2017 prostřednictvím jednoduchého on-line formuláře a bez jakýchkoliv nákladů za registraci. Stejně jako v úspěšném pilotním ročníku se cena ČKA opře o sedmičlennou mezinárodní porotu, odbornou akademii či celoroční a regionální propagaci architektury. Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let. Jeden autor přitom může přihlásit i více děl současně. Z přihlášení jsou vyloučeny ty projekty, jež se v roce 2016 probojovaly mezi nominace.

EARCH.CZ , 27. 3. 2017

Pětileté období zvolila Česká komora architektů zcela záměrně: „Chceme, aby Česká cena za architekturu přinášela skutečný přehled o aktuálním stavu české architektonické scény. Proto jsme se také rozhodli zakotvit ve statutu ceny možnost přihlásit dílo, které vzniklo v průběhu posledních pěti let, a ne pouze v uplynulém roce. Nejen díla krajinářské architektury – u nichž je tato možnost mnohdy zcela zásadní pro jejich prezentaci – v průběhu doby dozrávají. Máme tak příležitost sledovat realizovaná díla nejen v poněkud syrové podobě těsně po dokončení, jak tomu zpravidla bývá, ale právě po jistém čase užívání,“ vysvětluje předseda ČKA Ivan Plicka.

O výsledcích bude rozhodovat prestižní mezinárodní odborná porota, která v červnu do užšího okruhu vybere cca 50 nominovaných děl. Ta budou představena 12. června 2017 v prostoru DUP 36 nedaleko Národní třídy v Praze. Bývalý Dům uměleckého průmyslu ve funkcionalistickém stylu od architekta Oldřicha Starého přitom skvěle vystihuje jedno z témat soutěžní přehlídky – a sice rekonstrukce a konverze stávajících objektů, kterým se v loňském ročníku ceny věnovala zhruba třetina autorů.

Z nominačního okruhu porota následně vybere zhruba 5 až 10 prací, kterým bude uděleno čestné označení Finalista ČCA, a z nichž porota zvolí držitele hlavní ceny. Uděleny budou také ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie ČCA. Rozdány budou rovněž mimořádné ceny, jejich laureáty navrhují partneři ceny. Výsledky ceny budou představeny 27. listopadu 2017 v Místě pro nové umění – Jatka 78 v pražských Holešovicích. Záznam z loňského galavečeru je dostupný na YouTube kanálu ceny.

Charakteristickým prvkem nového oborového ocenění i v druhém ročníku ceny zůstává celoroční a celorepublikový koncept propagace architektury. Na cenu opět naváží výstavy a besedy v regionech. Aktuálně probíhá retrospektivní výstava České ceny za architekturu 2016 v Galerii Architektury Brno, cena se také 7. dubna představí Galerii u Bílého jednorožce v Klatovech. Plánovány jsou i další akce, např. v rámci SlavoniceFestu. K aktuálnímu dění kolem České ceny za architekturu Česká komora architektů vydává newsletter, pravidelně aktualizuje webové a facebookové stránky.

V loňském roce se do soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu přihlásilo 475 děl. Kolik jich bude letos, na to si budou muset příznivci architektury počkat až do 22. dubna 2017, kdy při příležitosti konání XXIV. valné hromady České komory architektů budou všechna přihlášená díla zveřejněna v on-line galerii na webu ceny.

A proč se přihlásit do České ceny za architekturu? Porotce Jiří Oplatek ve videu například říká: „Pravidelná a reprezentativní přehlídka realizovaných staveb dává každému architektovi jedinečnou příležitost k posouzení a reflektování vlastní pozice v širokém rejstříku současné architektonické tvorby.“

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 27. 3. 2017
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři