Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Říční bazén v Berlíně

Přinášíme vám poetickou proměnu zanedbaného nábřeží v centru Berlína ve funkční městskou krajinu. Projekt transformuje kanál Kupfergraben, nevyužité rameno řeky Sprévy, na přírodní vodní tok a funkční veřejný prostor. Lidé se podél něho budou moci procházet, jezdit na kole, sportovat, nebo v něm díky ekologickému systému čistění plavat. Podobný plán je zároveň možné použít i v jiných městech než v Berlíně. Projekt zvítězil v kategorii Holcim Awards Europe a zároveň se umístil na celkovém třetím místě v rámci celosvětového kola soutěže.

Kristýna Šilhánová , 11. 11. 2013

Projekt Flussbad se nachází v centru Berlína a transformuje nepoužívané rameno řeky Sprévy do přirozeného 745m dlouhého "koupaliště". Tento koncept nabízí plavecký prostor, který je ekvivalentem sedmnácti olympijských bazénů s průměrnou šířkou 28,8 m, hloubkou kolem 2,2 m a který také nabízí 780 metrů rákosů a dalších vodních rostlin využitých pro filtraci vody. Projekt je zajímavý tím, že je neotřelý, inovativní a osvěžující, ale zároveň jednoduchý a proveditelný. Části nábřežních zdí jsou transformovány na velkorysá schodiště, která poskytují přístup do bazénu, zázemí v podobě úložných skříněk a převlékacích boxů je nenápadně integrováno do terénu.

Voda vstupující do horní části říčního ramene je přečišťována přes 1,8 ha rákosové přírodní rezervace a písčité podloží. Jez na dolním konci systému zabraňuje zpětnému toku nefiltrované vody z hlavní části řeky, přepadové vývody pro smíšené městské kanalizační sítě budou soustředěny pod celým systémem.

Od pádu berlínské zdi v roce 1989, zažila oblast 75 % nárůst obyvatel. S tím byly spojené ztráty volných prostranství. Koupaliště ležící v samém srdci historického města na nepoužívaném rameni řeky dává na nedostatek těchto prostorů odpověď. Poskytuje veřejný městský rekreační prostor jak pro obyvatele Berlína, tak i pro turisty v okolí ležících památek a lokalit, jakou je například Museuminsel (Muzejní ostrov).

Síla tohoto projektu je v tom, že se oprávněně ptá na vlastnictví řeky. Ta je dnes používána pouze pro lodní přepravu a kanalizaci, ne však pro veřejné činnosti. Architekti navrhli potřebné změny v systému odpadních vod podél této části řeky, stejně jako vytvoření pomocných odtokových kanálů a filtrační plochy z rostlin v horní části toku. Tyto změny zlepší kvalitu vody natolik, že splní standardy pro koupání v řece.

Flussbad je víc než jen velký bazén. Navrhuje zajímavé vybavení na místě, které je již kulturně a politicky definováno. Stávající komplex muzeí bude obohacen jednoduchým, ale účelným gestem, které může zlepšit celý areál ostrova. Porota ocenila tento projekt, protože to je přesvědčivým příkladem toho, čeho lze dosáhnout v hustě zastavěných městských částech, které mají bohatou tradici a množství důležitých historických budov, ale kde byly delší dobu opomíjeny potřeby veřejnosti.

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři