Technologie / produkty

Není kontejner jako kontejner - KOMA uvede na trh unikátní CITY modul

Od ledna 2014 zavede český výrobce obytných kontejnerů a modulů KOMA Modular do sériové výroby unikátní obytný kontejner CITY Modul, který je výjimečný svým patentovaným lichoběžníkovým tvarem. Společnost si od tohoto kroku slibuje výrazný nárůst designově a architektonicky atraktivních modulární sestav nejen v České republice, ale po celé Evropě.

Jiří Kout , 24. 1. 2014

V poslední době se modulární výstavba a architektura pozvolna prosazuje také v České republice, kdy se z obytných modulů staví velmi často školské či administrativní stavby. A po vzoru Evropy se i v Českých podmínkách pozvolna daří realizovat stavby architektonicky zajímavé. KOMA Modular, která je původní českou firmou vyrábějící kontejnery již přes dvacet let ve Vizovicích, od počátku své existence popularizuje modulární architekturu a svými inovacemi, spoluprací s architekty a individuálním přístupem realizuje modulární stavby s přidanou hodnotou.

CITY moduly nemají v obytných modulech a kontejnerech relevantní konkurenci, neboť se jedná o patentovaný KOMA prototyp vyvinutý přímo ve Vizovicích. Po oceňovaném nízkoenergetickém velkoformátovém modulu řady ComfortLine (KOMA nízkoenergetický velkoformátový modul uvedla na trh roku 2012), přichází KOMA v roce 2014 se zcela novým pohledem na modulární výstavbu, která už nemusí být pouze pravoúhlá.

První místo, kde se otevřené prototypy lichoběžníkových CITY modulů objevily, bylo nádvoří Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně. Tam širokou veřejnost CITY moduly zaujaly v provedení bez stěn a nabídly návštěvníkům galerie prostor k odpočinku na místě, které před jejich instalací nemělo plnohodnotné využití. Ředitel Moravské galerie Jan Press v rozhovoru pro zpravodajský kulturní server Artalk.cz přiblížil důvody instalace CITY modulů na nádvoří Místodržitelského paláce takto: „Chtěli bychom prostor nádvoří pojednat buňkami, které se dají variabilně skládat, a tím vytvářet určitý komornější druh prostředí pro realizaci různých doprovodných programů. Současně by to však měl být prostor, kam budou lidi přicházet jen pro to, aby si tam mohli sednout, přečíst noviny, nebo zapnout počítač k internetu, aniž by za to museli platit.“ A CITY moduly splnily nejen tento účel, neboť právě jejich unikátní tvar se do prostředí nádvoří Místodržitelského paláce v Brně skvěle hodil.

Návrh CITY modulů pochází z architektonické dílny ateliéru Chybík+Krištof AA. Tito mladí architekti, kteří se společností KOMA úzce spolupracují, svým návrhem umožnili využít obytné kontejnery na pomezí umělecké instalace a městského mobiliáře. Architektonicky nevyužitý veřejný prostor Moravské galerie tak CITY moduly skvěle oživily.

KOMA Modular má v úmyslu v rámci propagace modulární architektury a samotných CITY modulů bezplatně pronajímat CITY moduly neziskovým organizacím a akcím oživujícím veřejný prostor. „CITY moduly mohou být skvělým řešením jak pro drobné podnikatele, tak pro organizátory festivalů, ale i firmy, které svými nemovitostmi a sídly chtějí ilustrovat svoji jedinečnost. My však CITY moduly chceme v první vlně dostat v rámci plánované kampaně OpenMcity do měst a mezi obyčejné lidi, aby i oni viděli, že modulární architektura je krásná a výstavba obytnými kontejnery není jen praktická.“, vysvětluje Martin Hart, marketingový ředitel KOMA Modular záměry společnosti.

KOMA Modular plánuje dlouhodobou kampaň ve veřejném prostoru OpenMcity v průběhu roku 2014. Jejím cílem je podle slov ředitele KOMA Modular Stanislava Martince popularizovat modulární architekturu. „Celých 20 let se snažím o sdělení, že obytné kontejnery nejsou jen nehezké holobyty, ale že se jedná o vysoce efektivní výstavbu, která může být i krásná. V CITY modulech vidím potenciál, že právě oni dokáží o tomto aspektu modulární výstavby konečně přesvědčit i širokou veřejnost. Máme se na co těšit!“

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři