Nápojové sklo pro pivovar Zichovec – nominace soutěže Olověný Dušan 2016

Pátek, 29. Duben 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Designové nominace na Olověného Dušana doplňuje poslední z nich, skleněný pivní set od Sabiny Žákové, jehož jednotícím prvkem je výřez v dolní polovině nádoby. Přečtete si, jak tento symbolický záměr popisuje sama autorka a co na to řekla porota.

Sabina Žáková, Nápojové sklo pro pivovar Zichovec - foto © Olověný Dušan
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Sabina Žáková
Škola FA ČVUT – Ateliér Fišer / průmyslový design
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Zichovec
Datum projektu 2016

Nápojové sklo pro pivovar Zichovec

Sabina Žáková
Ateliér Fišer

V zimním semestru akademického roku 2015/16 jsme dostali dvě zadání. Jedním z nich bylo vytvořit nápojové sklo pro pivovar Zichovec.

Nejdříve jsem začala navrhovat jen půllitr, ze kterého pak zcela přirozeně vyplynula celá ostatní řada. Chtěla jsem zachovat tradiční a mnou ověřený tvar sklenic, ale přitom tento tvar obohatit něčím výjimečným, něčím, čeho si budou moci konzumenti při prvním pohledu všimnout a co zaujme, ale přitom není prvoplánové. Tímto prvkem se stal výřez v dolní polovině sklenice a to ne náhodou. Pivovar Zichovec se nachází v oblasti údolí Zlatého potoka, které je velice ceněnou chmelařskou oblastí. Z tohoto místa je krásný výhled na horu Říp, která má symbolizovat právě onen výřez. Tento prvek se pak opakuje u celého setu a díky tloušťce dna sklenic a džbánu má jedinečnou možnost vyniknout.

Set se skládá ze džbánu 2,5 l, sklenice 0,5 l, sklenice 0,3, sklenice 0,3 l na stopce.

Videopředstavení projektu.

Hodnocení poroty:

Kathinka Poliaček
Projekt vývoje designu sady sklenic pro pivovar Zichovec je v souvislosti s praktickou stránkou designérské profese dobrým cvičením 3D modelování a renderingu. Většina studentů splnila formální požadavky návrhu vytvořit model a vizualizaci. Někteří si model vytiskli a studenti Mariana Karla měli dokonce příležitost zrealizovat návrhy ve skle. Možná měl být úkol stanoven jako cvičení. Pro vystavení takového zadání rovnocenně s ostatními semestrálními pracemi by se mělo vyžadovat více i v rámci hodnocení Olověného Dušana. Pojetí návrhu, prezentace i výsledku pak mohly dosáhnout širšího měřítka i vyšší úrovně. Několik výsledků je rozumných svým tvarem a nominovaný návrh není jediný s úctyhodným nápadem. Nicméně pro udělení olověné ceny bychom očekávali perfektní naplnění zadání v celém rozsahu.

Dagmar Štěpánová
Vzhledem k zadání je evidentní, že pivní set je míněný jako produktová řada pro sériovou výrobu. Sama nedokážu přesně posoudit, jaká mohou nastat úskalí při výrobě, jaká je náročnost procesu, jak moc nákladné je zrealizovat tento návrh ve srovnání s ostatními projekty. Návrhy pivních setů jsem tedy hodnotila především z estetického hlediska a v tom velkou úlohu hrál fyzický model, kde jsem si prověřovala, jak která sklenice dobře padne do ruky. Dalším důležitým faktorem u produktového designu jsou vždy rendery. Výsledkem tohoto hodnocení jsem dospěla k úsudku – nominovat tento projekt, přestože to nebylo jednoznačné na první dojem. Návrh je svým způsobem neutrální, ale má jisté „charisma“. Odevzdaná práce je dotažená, samotný design je nevtíravý a promyšlený. Tento set má v mých očích šanci na „ožití“.